Ataki na Izraelczyków: cztery osoby ranne

Ataki na Izraelczyków: cztery osoby ranne
(fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)
PAP / pk

Czworo Izraelczyków, w tym 13-latka, zostało rannych w sobotę na skutek ataku nożownika w mieście Kirjat Gat na południu kraju. Sprawca, który zbiegł z miejsca zdarzenia, jest obecnie poszukiwany przez siły bezpieczeństwa - poinformowała izraelska policja.

Służby medyczne podały, że dwie ranne osoby są w stanie ciężkim.

Trwają poszukiwania nożownika. - Dodatkowe siły policji, jednostki antyterrorystyczne i tajni agenci przeczesują teren i szukają napastnika, który obecnie pozostaje na wolności - przekazał policyjny rzecznik Micky Rosenfeld. Według agencji AFP w związku z "potwierdzonym atakiem terrorystycznym" poszukiwana jest co najmniej jedna osoba.

Zdaniem policji atak w Kirjat Gat nosi znamiona ataków dokonywanych w ostatnich tygodniach przez Palestyńczyków.

Dotychczas na skutek trwającej od dwóch miesięcy eskalacji konfliktu izraelsko palestyńskiego zginęło 15 Izraelczyków i ponad 80 Palestyńczyków, w tym wielu napastników (według policji - co najmniej 50). Ponad 30 Palestyńczyków straciło życie podczas starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.

Falę przemocy wywołała eskalacja sporu o dostęp muzułmanów i Żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. Sporne wzgórze kryje pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba, oraz drugi po Mekce najważniejszy obiekt kultu religijnego.

Oliwy do ognia dolały nieoficjalne doniesienia ze strony palestyńskiej, że Izrael usiłuje zmienić religijne status quo Wzgórza Świątynnego. W pobliżu znajdującego się tam meczetu Al-Aksa zakazane jest odprawianie modlitw innych niż muzułmańskie, jednak Palestyńczycy pozostają nieufni wobec intencji Izraela z powodu częstszych w ostatnich latach wizyt składanych na Wzgórzu przez religijnych aktywistów żydowskich i ultranacjonalistycznych polityków izraelskich - przypomina Reuters.

USA ogłosiły w sobotę, że amerykański sekretarz stanu USA John Kerry w najbliższych dniach odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę i Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, by rozmawiać na temat "powstrzymania przemocy w Izraelu, Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ataki na Izraelczyków: cztery osoby ranne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.