Ateny: Śmieciarze dołączyli do protestów

Ateny: Śmieciarze dołączyli do protestów
Na czwartek w Grecji zapowiedziano strajk generalny (fot. PAP/EPA Pantelis Saitas)
PAP / zylka

Pracownicy zakładów oczyszczania miasta, którzy wraz z innymi zatrudnionymi w sferze budżetowej protestują przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu Grecji, zapowiedzieli we wtorek rozszerzenie strajku.

Powiedzieli, że do czwartku nie będą opróżniać pojemników w Atenach, gdzie już – jak pisze agencja Associated Press – narosły sterty śmieci, a także w innych miastach.

W miniony piątek grecki parlament przyjął program działań, dzięki którym rząd Grecji chce zaoszczędzić 4,8 mld euro i załagodzić poważny kryzys finansów publicznych.

Program oszczędnościowy przewiduje m.in. wzrost podatku VAT o dwa punkty procentowe oraz cięcia płac i premii. Przeciwko temu protestują różne grupy zawodowe.

Premier Jeorjos Papandreu powtarza, że rozumie protestujących, ale podkreśla, że oszczędności są konieczne. Grecja boryka się z ogromnym zadłużeniem, sięgającym 300 mld euro, i kilkunastoprocentowym deficytem budżetowym, co stanowi zagrożenie dla całej strefy euro.

Na czwartek w Grecji zapowiedziano strajk generalny. Zdecydowały o nim największe centrale związkowe: zrzeszająca około miliona ludzi GSSE (Konfederacja Generalna Pracowników Greckich) oraz licząca około 300 tys. członków federacja Adedy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ateny: Śmieciarze dołączyli do protestów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.