Ban Ki Mun potępił zamach stanu w Nigrze

Ban Ki Mun potępił zamach stanu w Nigrze
Obalony prezydent Nigru Mamadou Tandja (fot. PAP/EPA/SABRI EL MHEDWI)
PAP / mik

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun potępił w piątek wojskowy zamach stanu w Nigrze i wezwał nowe władze do dotrzymania obietnicy przywrócenia porządku konstytucyjnego w państwie.

W oficjalnym komunikacie wydanym przez jego biuro prasowe, Sekretarz Generalny ONZ skrytykował też obalonego prezydenta Mamadou Tandję za próby pozostania na stanowisku po upływie jego drugiej kadencji.

W czwartek wojskowi dokonali zamachu stanu w Nigrze i przejęli władzę, a prezydenta Mamadou Tandję przetrzymują w koszarach, o 140 km od stolicy. Unia Afrykańska potępiła w piątek zamach.

Przywódcy przewrotu utworzyli "Najwyższą Radę dla Przywrócenia Demokracji" w Nigrze i ogłosili rozwiązanie rządu, zwracając się do sekretarzy generalnych ministerstw o "prowadzenie spraw bieżących".

Prezydent Tandja, którego drugi pięcioletni mandat upłynął 22 grudnia ub. roku, postanowił przedłużyć swą władzę, zmieniając odpowiednio konstytucję, rozpędzając parlament i rozwiązując Trybunał Konstytucyjny.

"Najwyższa Rada dla Przywrócenia Demokracji" ogłosiła w piątek komunikat, w którym zapowiada, że "uczyni z Nigru wzór demokracji i dobrego rządzenia" oraz będzie przestrzegać wszelkich zobowiązań międzynarodowych podjętych przez państwo Niger.

Ban Ki Mun podkreślił w swym oświadczeniu, że potępia niekonstytucyjną zmianę rządu w Nigrze, ale wyraża też zdecydowaną dezaprobatę dla "niekonstytucyjnych metod" za pomocą, których obalony prezydent Tandja usiłował utrzymać się u władzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ban Ki Mun potępił zamach stanu w Nigrze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.