Ban Ki Mun: zaprzestańcie prowokacyjnych działań

Ban Ki Mun: zaprzestańcie prowokacyjnych działań
(fot. EPA/ANDY RAIN)
PAP / psd

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, w odpowiedzi na wystrzelenie przez Pjongjjang rakiety dalekiego zasięgu, wezwał w niedzielę Koreę Północną, by "zaprzestała prowokacyjnych działań". W swoim komunikacie podkreślił, że krok ten łamie rezolucje ONZ.

Korea Północna "dokonała wystrzału, stosując technologię pocisków balistycznych, i naruszyła" rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zrobiła to pomimo jednogłośnego protestu społeczności międzynarodowej - podkreślił sekretarz.

Ban Ki Mun wezwał Pjongjang do poszanowania jego międzynarodowych zobowiązań. Zadeklarował też swoje zaangażowanie na rzecz zmniejszenia napięć i "realizacji możliwej do weryfikacji denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Działanie to wzbudziło natychmiastową ostrą reakcją społeczności międzynarodowej, m.in. USA, Japonii i Korei Południowej.

DEON.PL POLECA

Parę godzin później w swoim oświadczeniu północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety, w wyniku którego Pjongjang umieścił na orbicie satelitę.

We wtorek Korea Północna informowała Międzynarodową Organizację Morską (IMO), że w okresie między 8 a 25 lutego planuje wystrzelenie rakiety z satelitą obserwacyjnym. Plan ten już wtedy spotkał się z powszechną krytyką społeczności międzynarodowej, która postrzega go jako test rakiety dalekiego zasięgu.

W niedzielę w Nowym Jorku odbędzie się w tej sprawie nadzwyczajne spotkanie za zamkniętymi drzwiami 15 państw RB ONZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ban Ki Mun: zaprzestańcie prowokacyjnych działań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.