Barack Obama zmienia termin podróży do Azji

Barack Obama zmienia termin podróży do Azji
Obserwatorzy wątpią, by nowy termin podróży sugerowany przez Biały Dom został dotrzymany (fot. whitehouse.gov)
PAP / zylka

Prezydent USA Barack Obama przesunął o kilka dni termin planowanej na czwartek podróży do Azji, by dopilnować uchwalenia przez Kongres reformy opieki zdrowotnej - poinformował w piątek Biały Dom. Reforma opóźnia się wskutek sporów na Kapitolu.

Prezydent miał wyjechać 18 marca do Indonezji, Australi i na wyspę Guam na Pacyfiku. Obecnie ogłoszono, że uda się w podróż 21 marca.

Pierwotnie Biały Dom oznajmił, że Kongres powinien do 18 marca uchwalić reformę opieki zdrowotnej, która od miesięcy jest przedmiotem sporów na Kapitolu. Termin ten okazał się jednak zupełnie nierealny.

Według planu Demokratów, chcą oni, by Izba Reprezentantów uchwaliła najpierw ustawę o reformie w bardziej umiarkowanej wersji przegłosowanej wcześniej przez Senat. Ma to umożliwić uzgodnienie potem wspólnej wersji i uchwalenie jej przez obie izby Kongresu zwykłą większością głosów, aby uniknąć blokady w Senacie przez Republikanów.

Okazało się jednak, że uchwalenie reformy wstrzymują obecnie żądania grupy konserwatywnych kongresmanów demokratycznych. Domagają się oni włączenia do ustawy przepisów gwarantujących, że przewidywane w niej dotacje federalne do prywatnych ubezpieczeń medycznych nie będą finansowały aborcji.

Obserwatorzy wątpią, by nawet nowy termin sugerowany przez Biały Dom - 21 marca, czyli nowa data wyjazdu Obamy - został dotrzymany.

Prezydent wymieniał już wiele dat podawanych jako graniczny termin uchwalenia reformy, począwszy od lata zeszłego roku. Żaden nie został dotrzymany.

Niektórzy komentatorzy zastanawiają się, po co Obama wybiera się w daleką podróż zagraniczną w momencie rozstrzygającym dla powodzenia reformy opieki zdrowotnej - sztandarowego punktu jego programu.

Indonezja to największy pod względem liczby ludności kraj muzułmański na świecie. Islam ma tam profil umiarkowany, ale pojawiają się też muzułmańscy ekstremiści. Obama spędził poza tym w Indonezji kilka lat w dzieciństwie.

Wizyta w Australii ma się odbyć w celu uczczenia 70-lecia stosunków między tym krajem a USA i omówienia problemów zapobiegania rozprzestrzenianiu broni nuklearnej.

Wyspa Guam jest zamorską posiadłością USA. Obama ma tam odwiedzić miejscową bazę wojskową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barack Obama zmienia termin podróży do Azji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.