Barroso będzie współracował z greckim rządem

Barroso będzie współracował z greckim rządem
(fot. EPA/Marcelo Sayo)
PAP / drr

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział w czwartek współpracę z nowym rządem Grecji, by wspólnie przywrócić w tym kraju wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Do Aten wkrótce powrócą ekperci trojki, czyli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego - dodał Barroso.

Szef KE wyraził zadowolenie ze sformowania w Atenach gabinetu premiera Antonisa Samarasa, podkreślając, że ten rząd będzie cieszył się poparciem w parlamencie. - Jestem przekonany, że stanowi to jasny sygnał mówiący o determinacji Grecji, by wywiązać się z zobowiązań i pozostać w strefie euro - oświadczył Barroso.

- Będziemy dalej współpracować z władzami Grecji, by przywrócić w tym kraju wzrost i tworzenie miejsc pracy - zadeklarował przewodniczący KE. Zapowiedział, że w najbliższych dniach do Aten powróci reprezentująca kredytodawców Grecji trojka, która "rozpocznie ocenę tego, co już zostało zrobione i co pozostaje do zrobienia w kwestii podstawowych reform", wymaganych od Grecji w zamian za międzynarodową pomoc finansową. W skład trojki wchodzą eksperci z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W środę na premiera Grecji został zaprzysiężony Antonis Samaras, przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND), która wygrała niedzielne wybory parlamentarne. Wcześniej ND, socjalistyczny PASOK i umiarkowana Demokratyczna Lewica ogłosiły podpisanie porozumienia koalicyjnego. Trzy ugrupowania dysponują 179-osobową większością w 300-osobowym parlamencie.

Źródła w UE zapowiedziały w tym tygodniu, że gdy w Atenach powstanie nowy rząd, eksperci KE, MFW i EBC ocenią stan reform w kraju. Najpewniej przyjęte zostanie nowe memorandum, czyli dokument określający reformy i cele fiskalne, jakie Grecja musi spełnić, by otrzymywać pomoc. Dotychczasowe memorandum zakłada, że grecki deficyt ma spaść poniżej dozwolonego pułapu 3 proc. PKB już w 2014 roku, a dług publiczny z obecnych ponad 160 proc. PKB do 116,7 proc. w 2020 roku.

Memorandum przewiduje, że już w ciągu najbliższych tygodni grecki parlament musi uchwalić nowe środki oszczędnościowe w wysokości ponad 11 mld euro do osiągnięcia do końca 2014 roku. Tymczasem Samaras apeluje, by ten okres wydłużyć do 2016 roku i odłożyć w czasie cele fiskalne.

Jak oceniają komentatorzy, nową grecką koalicję czeka wiele problemów do rozwiązania i o jej losie przesądzi sukces albo porażka renegocjacji porozumienia pomocowego z MFW i UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barroso będzie współracował z greckim rządem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.