Będzie nakaz aresztowania Kadafiego?

Będzie nakaz aresztowania Kadafiego?
Kadafi, jego syn i szef wywiadu podejrzewani są o popełnienie zbrodni przeciw ludzkości dwóch kategorii: morderstwa i prześladowania. (fot. Wikimedia Commons)
9 lat temu
dpa, AFP / PAP / slo

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo wystąpił w poniedziałek z wnioskiem do sędziów o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha al-Senussiego.

Prokurator chce oskarżyć Kadafiego i jego syna o zbrodnie przeciwko ludzkości, a szefa wywiadu o brutalne tłumienie pokojowych demonstracji.

Libijski rząd już oznajmił, że zignoruje ogłoszenie nakazu aresztowania wydanego przez MTK. Wiceminister spraw zagranicznych Libii Chalid Kaim powiedział, że sąd ten jest "dzieckiem Unii Europejskiej, powstałym z myślą o afrykańskich politykach i przywódcach", a jego praktyki są "podejrzane".

Libia nie uznała jego jurysdykcji, podobnie jak większość krajów afrykańskich i Stany Zjednoczone, i zignoruje jego nakazy - dodał.

Wcześniej biuro Moreno-Ocampo podało, że po zapoznaniu się z ponad 1200 dokumentów i 50 wywiadami z naocznymi świadkami i agentami, zażąda w poniedziałek, by izba przedprocesowa MTK wydała trzy nakazy aresztowania.

Oczekuje się, że wyniki dochodzenia w sprawie domniemywanych zbrodni wojennych, rozpoczętego na początku marca z nakazu Rady Praw Człowieka ONZ zostaną przedstawione w Radzie Bezpieczeństwa 7 czerwca.

Moreno-Ocampo powiedział, że działa w zgodzie z rezolucją 1970 Rady Bezpieczeństwa ONZ, która podkreślała potrzebę pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za ataki na cywilów.

Od początku rewolty w Libii w połowie lutego ofiarami przemocy padły według MTK tysiące ludzi, a według ONZ ponad 750 tys. szukało ratunku w ucieczce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie nakaz aresztowania Kadafiego?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Będzie nakaz aresztowania Kadafiego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.