Belfast protestuje przeciw szczytowi G8

Belfast protestuje przeciw szczytowi G8
(fot. EPA/STRINGER)
6 lat temu
PAP / slo

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ITUC) zorganizował marsz protestacyjny i wiec w Belfaście - wg ocen policji z udziałem co najmniej 1,5 tys. osób - w przededniu dwudniowego szczytu G8 w północnoirlandzkiej miejscowości Lough Erne w hrabstwie Fermanagh.

Domagano się położenia kresu głodowi w krajach rozwijających się i zakończenia realizowanego w Irlandii i innych państwach eurostrefy drastycznego programu cięć i oszczędności, prowadzącego do obniżki poziomu życia ludzi i schładzającego gospodarkę.

Wiec poparła Amnesty International i różne organizacje społeczne, w tym przeciwnicy eksploatacji gazu łupkowego ze względu na szkody dla środowiska, a także obrońcy praw Palestyńczyków.

Przewodnicząca północnoirlandzkiego oddziału ITUC Pamela Dooley powiedziała zgromadzonym, że ruch związkowy i społeczeństwo obywatelskie nie godzą się na narzucanie polityki, której ceną jest zubożenie i bezrobocie szerokich warstw społecznych.

- Ośmiu polityków spotykających się w Fermanagh to przywódcy najbogatszych i najsilniejszych państw świata. Nie mają naszej zgody na tworzenie gangu 8, 9 czy 20-osobowego po to, by narzucić swoją szkodliwą politykę całej reszcie - oświadczyła.

- Członkom naszego związku i ich rodzinom nikt nie rzuca żadnego koła ratunkowego (w odróżnieniu od pomocy przyznanej przez rządy zachodnie bankierom po krachu finansowym z lat 2008-09 - PAP) (...) Ruch związkowy i społeczeństwo obywatelskie muszą stać ramię w ramię, domagając się innego i lepszego rozwiązania (kryzysu) wywołanego przez skorumpowany system kapitalistyczny, pozbawiony standardów moralnych - zaznaczyła.

Wskazała, że liczba bezrobotnych jest w Irlandii rekordowo wysoka, a w Irlandii Płn. blisko 1/3 ludzi w wieku produkcyjnym przynależy do kategorii gospodarczo nieaktywnych.

Wiec poprzedził marsz około tysiąca osób z placu Customs Square do miejskiego ratusza. Niektórzy jego uczestnicy byli w maskach. - Sądzimy, że sprawiedliwość w wymiarze społecznym, gospodarczym i środowiskowym musi być centralnym elementem decyzji politycznych - powiedzieli mediom organizatorzy wiecu.

Marszowi, poprowadzonemu przez orkiestrę jazzową, towarzyszyły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W wielu sklepach z obawy przed zamieszkami opuszczono metalowe żaluzje.

W miejskich ogrodach botanicznych grupa organizacji charytatywnych z Oxfamem i Children Aid na czele zorganizowała koncert, nagłaśniający problemy nierówności społecznej i głodu w państwach Trzeciego Świata. Sprzedano 8 tys. biletów.

Koncerty zorganizowano też w Enniskillen nieopodal Lough Erne. Międzynarodowa gwiazda operowa Ruby Philogene wystąpiła w recitalu ośmiu skomponowanych przez siebie utworów w katedrze St Macartin.

Tymczasem urząd premiera ogłosił, że David Cameron uzyskał zgodę od zamorskich terytoriów brytyjskich i posiadłości korony, w tym karaibskich rajów podatkowych, na wymianę informacji podatkowych i zwiększenie przejrzystości systemu finansowego.

Cameron ma w planach ustanowienie rejestru firm, który określałby ich rzeczywistych właścicieli.

W obecnej formie plany te nie obejmują jednak tzw. trustów (rodzaj funduszu powierniczego) będących podstawowym instrumentem prawnym w W. Brytanii. Biznes nie wypowiedział się jak dotąd w sprawie tych planów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Belfast protestuje przeciw szczytowi G8
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Belfast protestuje przeciw szczytowi G8
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.