Białoruś i Syria gratulują Putinowi zwycięstwa

Białoruś i Syria gratulują Putinowi zwycięstwa
(fot. EPA/ALEXEY DRUGINYN)
PAP / psd

Prezydent Syrii Baszar el-Asad pogratulował w poniedziałek Władimirowi Putinowi "znaczącego zwycięstwa" w niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji - podała oficjalna syryjska agencja prasowa Sana.

"Prezydent (...) wysłał list do premiera Rosji Władimira Putina w związku z jego zwycięstwem w wyborach prezydenckich" - poinformowała Sana.

DEON.PL POLECA
"W imieniu swoim i w imieniu narodu syryjskiego Asad wyraził najszczersze gratulacje z okazji wyboru", a także życzył "zaprzyjaźnionemu narodowi rosyjskiemu dobrobytu i postępu pod rządami Putina" - przekazała syryjska agencja.

Po przeliczeniu 99,5 proc. głosów Putin otrzymał 63,71 proc. głosów. Jednak według obserwatorów OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podczas liczenia głosów doszło do poważnych nieprawidłowości, a kampania wyborcza była tendencyjna i jawnie skierowana na rzecz Putina.

Rosja jest wieloletnim sojusznikiem Syrii i sprzedaje jej broń. Rosja i Chiny już dwukrotnie zablokowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekty rezolucji, potępiające reżim Asada, który od prawie roku brutalnie tłumi antyrządowe powstanie w swoim kraju.

Białoruś: Łukaszenka gratuluje Putinowi i mówi o dalszej integracji

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka pogratulował w poniedziałek Władimirowi Putinowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Rosji i wyraził przekonanie, że integracja Białorusi i Rosji będzie postępować.

"To przekonujące zwycięstwo jest wyraźnym świadectwem wysokiej oceny, jaką wystawia naród pana działaniom i dążeniu do zwiększenia siły Rosji oraz szacunku, jakim się cieszy na arenie światowej" - napisał Łukaszenka.

"Jestem przekonany, że pana nader bogate doświadczenie w sferze działalności państwowej będzie nadal sprzyjać dalszemu rozwojowi procesów integracyjnych z korzyścią dla Białorusi i Rosji" - oznajmił Łukaszenka.

W kwietniu 1997 r. Białoruś utworzyła z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 r. podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

W ostatnich latach władze Rosji skupiły się bardziej na projektach integracji gospodarczej, do których Białoruś przystąpiła. Wraz z Rosją i Kazachstanem Białoruś tworzy Unię Celną, uczestniczy też we Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, którą Rosja powołała wraz z krajami poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białoruś i Syria gratulują Putinowi zwycięstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.