Białoruś musi zmienić reguły postępowania

Białoruś musi zmienić reguły postępowania
Białoruś musi zmienić reguły postępowania (fot. PAP / )
PAP / ad

Przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział w piątek, że jeśli Białoruś chce liczyć na pomoc Unii, to musi zmienić reguły postępowania wobec opozycji, organizacji pozarządowych i mniejszości narodowych, zwłaszcza polskiej.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka i rząd białoruski muszą całkowicie zmienić reguły postępowania wobec opozycji demokratycznej, organizacji pozarządowych i mniejszości narodowych - zwłaszcza polskiej - najsilniejszej w tym kraju - jeśli chce liczyć na wsparcie Unii Europejskiej - powiedział szef PE na konferencji prasowej w Opolu.

Podkreślił, że takie wsparcie jest niezbędne, a Unia nie chce go przerywać. "Jeśli nie będziemy w stanie takiego wsparcia dać - ze względu na przeszkody związane z ochroną praw człowieka i praw obywatelskich - to będzie za to odpowiedzialny prezydent Łukaszenka i rząd białoruski" - powiedział Buzek.

Przewodniczący PE podkreślił, że na Białoruś pojechała już delegacja PE, która w poniedziałek ma przedstawić sprawozdanie ze swojej wizyty. "Będziemy rozpatrywali sytuację z punktu widzenia stworzenia +mapy drogowej+. Powinno być w niej zapisane, jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby UE mogła udzielić pomocy Białorusi" - zapowiedział.

Zdaniem Buzka, pomoc UE dla Białorusi jest potrzebna w wielu wymiarach. "Pożyczki długookresowe, pewne zwolnienia ze zobowiązań, pomoc technologiczna - wszystkie sprawy, które mogły bardzo wesprzeć gospodarkę białoruską, która jest w trudnej sytuacji będą zależne od tego, czy Białoruś będzie przeprowadzała odpowiednie reformy demokratyczne" - wyjaśnił.

W czwartek w Kijowie z prezydentem Białorusi spotkał się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Podczas spotkania Łukaszenka zgodził się na powstanie polsko-białoruskiej grupy ekspertów w sprawie sytuacji polskiej mniejszości.

W piątek szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys spotkała się w polskim Sejmie m.in. z marszałkiem Bronisławem Komorowskim oraz uczestniczyła we wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Łączności z Polakami za granicą. Rozmawiano m.in. o inicjatywie powołania polsko-białoruskiej grupy ekspertów; wsparciu dla niezależnych mediów na Białorusi i gotowości do porozumienia z białoruskimi władzami ze strony ZPB.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białoruś musi zmienić reguły postępowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.