Białoruś: protest emerytów w centrum Mińska

Białoruś: protest emerytów w centrum Mińska
(fot. PAP/EPA/STR)
1 rok temu
PAP / jb

W centrum Mińska odbywa się w poniedziałek demonstracja emerytów protestujących przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi, w których według Centralnej Komisji Wyborczej Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów.

 

Emeryci protestują również przeciwko stosowaniu przemocy wobec uczestników opozycyjnych demonstracji trwających od 9 sierpnia, kiedy odbyły się wybory.

Portale serwisu naviny.by i Radia Swaboda opublikowały fotoreportaże z protestu emerytów. Uczestnicy, w większości mający na twarzach maseczki ochronne, niosą transparenty za takimi napisami jak „Białoruś – bez przemocy”, „Emeryci za zmianami” czy „Nie wierzę Łukaszence, białoruskiej telewizji i Russia Today, wierzę swoim dzieciom i (białoruskiej noblistce) Swiatłanie Aleksijewicz”.

Niektóre osoby są ubrane na biało-czerwono, a więc z barwach używanej przez opozycję biało-czerwono-białej flagi, mają biało-czerwone parasole lub wydziergane z białej czy czerwonej włóczki czapki. Część demonstrantów niesie kwiaty. Skandowano: „Babcie są z wami!” i „Niech żyje Białoruś!”.

Uczestnicy akcji spotkali się na placu Niepodległości, po czym przeszli prospektem Niepodległości do placu Październikowego. Stamtąd ruszyli na plac Zwycięstwa, by wyrazić solidarność z opozycyjnie nastrojonymi studentami pobliskiego uniwersytetu lingwistycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
27,93 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Białoruś: protest emerytów w centrum Mińska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.