"Bin Laden internetu" wymknął się Amerykanom

"Bin Laden internetu" wymknął się Amerykanom
Awlaki znajduje się na czarnej liście USA, zwany jest bin Ladenem internetu z racji płomiennych nauk dostępnych elektronicznie (fot. wikipedia.com)
10 lat temu
PAP / wab

Poszukiwany przez USA radykalny imam Anwar al-Awlaki oraz saudyjski przywódca Al-Kaidy uszli cało z ostrzału dokonanego przez amerykański samolot bezzałogowy w prowincji Szabwa na południu Jemenu - podał w sobotę członek plemienia, z którego pochodzi imam.

Anwar al-Awlaki i saudyjski szef Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim wyszli bez szwanku z akcji ostrzelania pociskami rakietowymi ich samochodu w mieście Abadan w prowincji Szabwa - poinformował przedstawiciel plemienia kaznodziei. Operacja miała miejsce w czwartek. Jak dodał, samochód został nieznacznie uszkodzony.

Awlaki znajduje się na czarnej liście USA. Ten 40-letni imam urodził się w Stanach Zjednoczonych. Był duchowym doradcą dwóch zamachowców z 11 września 2001 roku. Korespondował także z amerykańskim psychiatrą, majorem Nidalem Hasanem, sprawcą strzelaniny w Ford Hood w Teksasie, w której w listopadzie 2009 roku zginęło 13 osób.

Awlaki należy do wpływowego lokalnego klanu, ale odżegnuje się od członkostwa w Al-Kaidzie. Zwany jest bin Ladenem internetu z racji płomiennych nauk dostępnych elektronicznie, jest biegły w angielskim i internetowej komunikacji. Z tych względów przypisuje mu się rolę w werbowaniu potencjalnych stronników Al-Kaidy na Zachodzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Bin Laden internetu" wymknął się Amerykanom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.