Bin Laden przygotowywał się do ucieczki

Bin Laden przygotowywał się do ucieczki
Brytyjski "Daily Mail" spekuluje w środę, że do akcji przeciwko Osamie bin Ladenowi Amerykanie mogli użyć supertajnych śmigłowców (fot. EPA/STRINGER)
PAP / drr

Zabity przez amerykańskich komandosów Osama bin Laden miał przy sobie 745 dolarów i dwa numery telefonów, wszyte w ubranie - powiedział w środę w Kongresie dyrektor CIA Leon Panetta. Wskazuje to, jego zdaniem, że mógł przygotowywać się do ucieczki.

Media zwracają uwagę, że Amerykanie nie informowali władz Pakistanu o planowanej operacji, ponieważ administracja USA podejrzewała, iż mogą one ostrzec szefa Al-Kaidy i umożliwić mu ucieczkę.

CIA analizuje je teraz, licząc m.in., że pomogą one w wytropieniu zastępcy bin Ladena, Ajmana al-Zawahiriego, który może przejąć kierownictwo organizacji po śmierci Osamy.

Zdaniem niektórych polityków, w tym demokratycznego senatora Toma Carpera, znalezienie tych materiałów jest praktycznie nawet cenniejsze niż zabicie bin Ladena. - Informacje z komputerów w rezydencji mogą być wykorzystane do ścigania terrorystów na całym świecie - powiedział.

Ujawnienie, że szef Al-Kaidy był nieuzbrojony, dało niektórym mediom asumpt do spekulacji, że rząd USA wolał go zabić, niż schwytać żywego.

Eksperci ds. lotnictwa mają trudności ze zidentyfikowaniem zniszczonej w Abbotabadzie maszyny, której ogon jest widoczny na wielu zdjęciach. Wielu skłania się ku opinii, że musiał to być jakiś nowy, nieznany dotąd śmigłowiec.

Bill Sweetman z "Aviation Weekly" doszukał się w tej części ogonowej elementów technologii stealth. Jego zdaniem, była to prawdopodobnie znacznie zmodyfikowana wersja śmigłowca H-60 Black Hawk.

"Daily Mail" odnotowuje, że dotychczas przypuszczano, iż komandosi, którzy przeprowadzili akcję przeciwko bin Ladenowi, korzystali ze zmodyfikowanych śmigłowców MH-60 Black Hawk lub Sea Hawk, chociaż Biały Dom ani nie potwierdzał doniesień na ten temat, ani im nie zaprzeczał.

"Daily Mail" nie wklucza ponadto, że nowy, trudno wykrywalny śmigłowiec nie był jedyną tajną maszyną wykorzystaną w Pakistanie przez komandosów Navy SEALs, którzy mają dostęp do wszelkiego uzbrojenia i sprzętu, jakie uznają za niezbędny. Brytyjska gazeta pisze o pogłoskach, że wsparcie z powietrza zapewniał komandosom tajny bezzałogowy samolot RQ-170, zwany "bestią z Kandaharu".

"Daily Mail" pisze, że do 2009 roku siły powietrzne USA zaprzeczały istnieniu tej maszyny i że do dziś nie opublikowano żadnego oficjalnego zdjęcia RQ-170.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bin Laden przygotowywał się do ucieczki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.