Bloger, który łapał w cerkwi pokemony, uznany za ekstremistę

Bloger, który łapał w cerkwi pokemony, uznany za ekstremistę
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Rosyjski bloger, skazany w maju na prace poprawcze i 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu za grę w Pokemon Go w cerkwi i zrelacjonowanie tego w internecie, został wpisany na listę terrorystów i ekstremistów - poinformował w czwartek jego adwokat.

Rusłana "Sokołowskiego wpisano na listę terrorystów i ekstremistów (...), znajdują się na niej w sumie 7 524 osoby. Jego wszystkie rachunki bankowe zostały zablokowane" - napisał na swoim profilu na Facebooku adwokat blogera Aleksiej Buszmakow.

Sokołowski był skazany za obrazę uczuć religijnych i podżeganie do nienawiści na tle religijnym.

Mężczyzna został zatrzymany w zeszłym roku i oskarżony o znieważenie uczuć religijnych. W sierpniu 2016 roku na swoim kanale w serwisie YouTube opublikował opatrzone satyrycznymi komentarzami nagranie wideo z gry w Pokemon Go w jekaterynburskiej cerkwi Na Krwi. Świątynia znajduje się w miejscu, gdzie stał dom kupca Nikołaja Ipatiewa, w którym w 1918 roku bolszewicy zamordowali ostatniego cara Mikołaja II i jego rodzinę.

DEON.PL POLECA

Sprawa blogera stała się głośna, gdy na procesie prokurator zażądał dla niego kary bezwzględnego pozbawienia wolności - 3,5 roku pobytu w kolonii karnej

Śledczy uznali, że na nagraniach opublikowanych w internecie Sokołowski dopuścił się znieważenia uczuć wyznawców prawosławia i islamu. Eksperci powoływali się przy tym na fakt, że Sokołowski "negował istnienie Boga". Prokuratura dopatrzyła się również w jednym z nagrań "nastrojów antykonstytucyjnych" i wyśmiewania się z osoby prezydenta Rosji.

Adwokaci blogera wskazywali, że konkretnych znieważonych osób nie ustalono. Argumentowali też, że zarzuty opierały się tylko na ekspertyzach psychologiczno-lingwistycznych, przy czym opinie ekspertów nie były zgodne.

Sam Sokołowski argumentował w trakcie procesu, że jest z przekonania ateistą i że nie przeszkadzał nikomu w wyznawaniu religii. "Być może jestem idiotą, ale nie jestem ekstremistą" - mówił w ostatnim słowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bloger, który łapał w cerkwi pokemony, uznany za ekstremistę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.