Bloomberg: Google pracuje nad własną "technologią powiązaną z blockchainem"

Bloomberg: Google pracuje nad własną "technologią powiązaną z blockchainem"
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Google pracuje nad własną "technologią powiązaną z blockchainem" celem wsparcia chmury obliczeniowej i wzmocnienia konkurencji względem start-upów wykorzystujących blockchain na szeroką skalę - podała agencja Bloomberga.

Bloomberg spekuluje, że Google mogłoby skorzystać z technologii łańcucha bloków na przykład w celu zapewnienia swoim klientom większego bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze.

Według źródeł, na które powołuje się agencja, firma-matka Google - Alphabet, pracuje obecnie nad własną technologią w rodzaju blockchain, która mogłaby służyć zewnętrznym podmiotom do weryfikacji transakcji finansowych.

Nie jest jasne, czy i kiedy gotowy produkt ukaże się na rynku - wiadomo jedynie, jak twierdzi Bloomberg, że firma chce wykorzystać swoją nową, własną technologię do budowy przewagi konkurencyjnej nad innymi usługodawcami chmurowego przetwarzania danych. Źródła zaznaczają, że gigant z Mountain View planuje również udostępnić wersję technologii, którą przedsiębiorcy będą mogli wykorzystywać na własnych serwerach.

Alphabet od pewnego czasu pozyskuje start-upy, które pracują z technologią łańcucha bloków i mogą wykazać się w tym zakresie doświadczeniem oraz wiedzą praktyczną. Koncern jest także wiodącym inwestorem na polu tej technologii, wyprzedzając Citigroup i Goldman Sachs.

W 2016 roku Google uruchomiło program testowy dla programistów projektujących rozwiązania dla technologii blockchain oraz usługi związane z tą technologią, z wykorzystaniem platformy chmurowej Google.

Blockchain to technologia, która stoi u podstaw operacji kryptowalutowych. Łańcuchy bloków to w istocie bazy danych, które mają rozproszony charakter i są aktualizowane regularnie na tysiącach komputerów w internecie. Każdy wpis w bazie danych jest potwierdzany przez inne maszyny w sieci, które mogą stanowić zarówno własność prywatną, jak i należeć np. do wielkich firm. Kryptografia użyta w technologii łańcucha bloków pozwala zachować anonimowość i wysokie bezpieczeństwo transakcji przeprowadzanych z jego wykorzystaniem.

Wykorzystanie technologii blockchain przez firmy takie, jak Google może być korzystne przede wszystkim dzięki eliminacji ryzyka związanego z przetwarzaniem dużej ilości danych w scentralizowanej infrastrukturze sieciowej wewnątrz danej firmy. Google zaś to jeden z największych administratorów danych na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bloomberg: Google pracuje nad własną "technologią powiązaną z blockchainem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.