Brak decyzji w sprawie pogrzebu Kadafiego

Brak decyzji w sprawie pogrzebu Kadafiego
(fot. EPA/SABRI ELMHEDWI)
PAP / slo

Decyzja w sprawie pochówku obalonego dyktatora Libii Muammara Kadafiego jeszcze nie zapadła - pisze w piątek Reuters, cytując przedstawiciela Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Wcześniej agencja podała, że zostanie on pochowany w ciągu 24 godzin.

Przedstawiciel NRL odpowiedzialny za sprawy finansowe i związane z ropą naftową, Ali Tarhuni powiedział BBC, że ciało może pozostać w Misracie przez kilka dni. Pytany o ustalenia dotyczące pochówku odpowiedział: - Decyzja jeszcze nie zapadła.

Jeden z anonimowych przedstawicieli NRL wyjaśnił BBC, że bojownicy z Misraty, którzy pojmali obalonego dyktatora w okolicach Syrty, nie chcą oddać jego ciała. Między nowymi władzami a bojownikami z Mistraty wybuchły spory w sprawie miejsca pochówku - pisze Reuters.

Pojawiły się spekulacje na temat wrzucenia ciała do morza, tak jak w przypadku przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Dzięki temu miejsce pochówku Kadafiego nie stałoby się miejscem pielgrzymek jego zwolenników.

Agencja AP pisze, że pochówek został odłożony do czasu przeanalizowania okoliczności śmierci Kadafiego. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zażądało w piątek wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Członkowie plemienia Al-Kaddafa, do którego należał były dyktator, są w kontakcie z przeciwnikami Kadafiego i rozmawiają z nimi na temat przeprowadzenia pogrzebu - powiedział jeden z dowódców NRL Abdel Madżid Mlegta. Jeśli uznają oni Kadafiego za swojego krewnego, bojownicy NRL przekażą im ciało i pozwolą im na pochowanie byłego przywódcy Libii w tajnym miejscu. Jeśli Al-Kaddafa nie zaakceptuje Kadafiego, bojownicy z NRL pochowają go wraz z jego żołnierzami, którzy również zginęli w czwartek w Syrcie.

Według świadka, na którego powołuje się agencja Reutera, ciało Kadafiego przetrzymywane jest w dużej chłodni na terenie starego targu w Misracie. Miasto położone jest na zachód od Syrty.

Ciało zostało pokazane bojownikom i świadkowi, na którego powołuje się Reuter. Na głowie byłego przywódcy Libii widział on ranę postrzałową. Ciało Kadafiego pokryte było siniakami i zadrapaniami.

Muammar Kadafi został zabity w czwartek w wymianie ognia między swoimi siłami a powstańcami. Zginął na skutek postrzału w głowę, ale nie wiadomo, czy strzał padł ze strony jego zwolenników, czy przeciwników - poinformowały tymczasowe władze libijskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brak decyzji w sprawie pogrzebu Kadafiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.