Breivik godzinę przed zamachem wysłał maile

Breivik godzinę przed zamachem wysłał maile
(fot. EPA/Jon Are Berg Jacobsen)
PAP / drr

Norweg Anders Behring Breivik na godzinę przed wybuchem w dzielnicy rządowej w Oslo rozesłał swój manifest wraz z opisem przygotowań do zamachu na ponad tysiąc adresów e-mailowych.

Tak twierdzi jeden z odbiorców wiadomości Jan Simonsen, były poseł norweskiej prawicowej Partii Postępu, w której działał w przeszłości również Breivik.

- To przerażające, że były tam także wszystkie szczegóły dotyczące planów ataku. Nikt nie byłby w stanie przeczytać 2 tysięcy stron - powiedział w środę norweskiej gazecie "VG" (wydanie internetowe) były poseł.

Breivik zaapelował w e-mailu, napisanym w języku angielskim, o pomoc w dystrybucji manifestu, opisał dokładnie, co trzeba zrobić, aby otworzyć załącznik z manifestem. Simonsen uznał e-maila za spam, zauważył jednak, że wiadomość została przesłana jednocześnie do ponad tysiąca adresatów.

DEON.PL POLECA

Wcześniej do otrzymania e-maila z manifestem Breivika przyznała się w fińskich mediach polityk prawicowego ugrupowania Prawdziwi Finowie Terhin Kiemunki. Ona również potwierdziła, że e-mail został rozesłany również do innych odbiorców.

Brytyjski "Daily Telegraph" podał, że e-mail od Breivika trafił do 250 obywateli Wielkiej Brytanii.

Anders Behring Breivik przebywa obecnie w celi o powierzchni siedmiu metrów kwadratowych w zakładzie karnym Ila w miejscowości Sandvika na zachód od Oslo - poinformował w środę dziennik "Verdens Gang".

Breivik spędzi tam cztery z ośmiu tygodniu aresztu, a więc połowę okresu, na który został zatrzymany przez sąd. Będzie praktycznie odizolowany i obserwowany 24 godziny na dobę, by nie popełnił samobójstwa - twierdzi norweska gazeta na swej stronie internetowej.

Według dyrektora więzienia Knuta Bjarkeida, w celi Breivika znajduje się tylko jedno łóżko, ubikacja, krzesło i stół.

Przez pierwszy miesiąc aresztu Breivik nie będzie mógł się kontaktować z żadnym innym więźniem, a jedynie ze swoim adwokatem Geirem Lippestadem oraz z policją.

Breivika ma zbadać dwóch psychiatrów sądowych, co może potrwać nawet kilka miesięcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Breivik godzinę przed zamachem wysłał maile
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.