Storberget: Policja spisała się fantastycznie

Storberget: Policja spisała się fantastycznie
(fot. EPA/Morten Holm)
PAP/im

Norweski minister sprawiedliwości Knut Storberget podziękował we wtorek policji za "fantastyczną" pracę, którą wykonywała w następstwie piątkowych ataków w Oslo i na wyspie Utoya. Wcześniej siły bezpieczeństwa były krytykowane za zbyt wolną reakcję na zamachy.

Po spotkaniu z szefem stołecznej policji Storberget powiedział: - Wykorzystałem tę okazję, by podziękować policji z Oslo, policji z innych okręgów oraz z innych wyspecjalizowanych organów za ich fantastyczną pracę.

- To ludzie, którzy pracowali o wiele więcej, niż można od kogokolwiek oczekiwać. To ludzie, którzy przerwali urlop i którzy zgłosili się (do pomocy) w całej Norwegii - wyjaśniał.

Dziękował "funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom" za to, że po atakach starali się przywrócić bezpieczeństwo i umożliwić powrót do normalności.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące krytyki medialnej, minister stwierdził, że ważne jest "otwarte i krytyczne podejście". - Jednak wszystko w swoim czasie - dodał.

Akcję policji na wyspie Utoya na jeziorze Tyrifjorden opóźniło przeciekanie policyjnej łodzi oraz oczekiwanie na przyjazd jednostki interwencyjnej z odległego o 45 kilometrów Oslo.

Jednostka specjalna z Oslo dotarła na pomost o 18.09, by w 16 minut później wylądować na Utoya. Po dalszych zaledwie dwóch minutach zamachowiec poddał się bez żadnego oporu.

Storberget wspomniał o zaginionych pracownikach ministerstwa, obok którego w piątek wybuchła bomba. "W ministerstwie mamy zaginione osoby, ludzi, którzy zostali bardzo ciężko dotknięci (tragedią). Nie mamy też biur" - mówił.

Policja informowała w poniedziałek, że po piątkowym zamachu są zaginieni. Nie podała jednak ich liczby. Dotychczas nie ujawniono nazwisk 76 ofiar podwójnego zamachu. Według lokalnych mediów, nazwiska mają zostać podane do wiadomości publicznej we wtorek.

32-letni Norweg Anders Behring Breivik w poniedziałek przyznał się przed sądem do przeprowadzenia ataku w Norwegii. Nie uznał się jednak za winnego popełnienia przestępstwa. Na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki Partii Pracy, Breivik zastrzelił 68 osób; osiem osób poniosło śmierć w ataku bombowym w dzielnicy rządowej w Oslo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Storberget: Policja spisała się fantastycznie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.