Brytyjska para książęca w Berlinie

Brytyjska para książęca w Berlinie
(fot. PAP/EPA/STEFFENS / POOL)
PAP / sz

Brytyjska para książęca bardzo pracowicie spędziła pierwszy dzień wizyty w Niemczech. William i Kate spotkali się z kanclerz Angelą Merkel, odwiedzili Bramę Brandenburską i Pomnik Ofiar Holokaustu oraz rozmawiali z działaczami organizacji charytatywnych.

Pierwsza wizyta księcia i księżnej Cambridge wraz z dziećmi w Niemczech interpretowana jest przez media jako "szarmancki gest" pod adresem Berlina w czasach trudnych negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Merkel powitała Williama i Kate na czerwonym dywanie przed urzędem kanclerskim, a następnie zaprowadziła swoich gości na balkon swojej siedziby, skąd roztacza się wspaniały widok na dzielnicę rządową. Nie wiadomo, czy rozmawiano o Brexicie, ponieważ wizyta miała charakter prywatny - pisze agencja dpa.

Dzieci George i Charlotte nie uczestniczyły w spotkaniu z Merkel.

DEON.PL POLECA

Przy Bramie Brandenburskiej na parę książęcą czekało kilkaset osób wymachujących niemieckimi i brytyjskimi chorągiewkami. William i Kate przeszli przez pochodzącą z końca XVIII wieku Bramę - symbolizującą w czasie zimnej wojny podział Europy na dwa wrogie bloki polityczno-wojskowe, a po 1989 roku zjednoczenie Europy. Towarzyszył im burmistrz Berlina Michael Mueller z córką Niną.

Brytyjscy goście przeszli następnie do znajdującego się nieopodal Pomnika Ofiar Holokaustu. Szef fundacji opiekującej się Pomnikiem Uwe Neumaerker oprowadził parę książęcą po wystawie. W wizycie w tym miejscu uczestniczył świadek historii 96-letni Leon Schwarzbaum. Były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz prosił Williama, by "przekazał dalej wiedzę" o Holokauście. - Jestem bardzo poruszony - powiedział William, cytowany przez dpa.

Neumaerker podkreślił, że William był dzień wcześniej w innym niemieckim obozie - Stutthof pod Gdańskiem. "(William) uważa, że jego pokolenie musi poznać prawdę" - powiedział.

W dzielnicy Marzahn we wschodniej części Berlina para książęca spotkała się z działaczami organizacji pomagającej dzieciom żyjącym na ulicy.

Późnym popołudniem księcia i księżną Cambridge przyjął w pałacu Bellevue prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Wieczorem w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii odbędzie się przyjęcie z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II.

William i Kate odwiedzą też uniwersyteckie miasto Heidelberg - partnerskie miasto Cambridge. Będą również w Hamburgu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjska para książęca w Berlinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.