Brytyjska premier Theresa May wzywa Chiny, by bardziej naciskały na Koreę Północną

Brytyjska premier Theresa May wzywa Chiny, by bardziej naciskały na Koreę Północną
(fot. shutterstock.com)
PAP / mp

Udająca się z wizytą do Japonii premier Wielkiej Brytanii Theresa May wezwała w środę Chiny, aby wywierały większą presję na Koreę Północną, by zaprzestała prób z rakietami balistycznymi.

Według niej Pekin ma do odegrania kluczową rolę w międzynarodowych staraniach, mających na celu przeciwdziałanie - jak to ujęła - znaczącym prowokacjom Pjongjangu.
"Chcemy zapewnić, że oni (Północni Koreańczycy) zaprzestaną tych działań. Widzimy, że najlepszym na to sposobem jest, by Chiny bardziej naciskały na Koreę Północną" - powiedziała May dziennikarzom w drodze do Japonii na spotkanie z premierem tego kraju Shinzo Abe.
Dzień wcześniej brytyjska premier wyraziła oburzenie "lekkomyślną prowokacją" Korei Płn., która nie rezygnuje z przeprowadzania testów rakiet balistycznych.
Według agencji Reutera rakieta, której próbę przeprowadziła w wtorek Korea Płn., była prawdopodobnie pociskiem balistycznym pośredniego zasięgu (Intermediate Range Ballistic Missiles - IRBM). Rakieta przeleciała nad drugą co do wielkości japońską wyspą, Hokkaido, po czym rozpadła się na trzy części i wpadła do Oceanu Spokojnego.
Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek "ostro potępiła" ostatni "oburzający test rakietowy" Korei Płn. i zażądała wstrzymania dalszych tego rodzaju testów oraz programów zbrojeń rakietowych i nuklearnych Pjongjangu.
Rada nie wspomniała natomiast o nowych sankcjach wobec Korei Płn. Wezwała jedynie wszystkie państwa do przestrzegania uchwalonych już sankcji ONZ i potwierdziła "zaangażowanie ONZ na rzecz pokojowego, dyplomatycznego i politycznego rozwiązania" kryzysu na Półwyspie Koreańskim.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjska premier Theresa May wzywa Chiny, by bardziej naciskały na Koreę Północną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.