Chile: Powtórny wstrząs na wybrzeżu

Chile: Powtórny wstrząs na wybrzeżu
W niszczycielskim kataklizmie, który nawiedził w sobotę Chile, zginęło ponad 800 osób (fot. EPA/Ian Salas)
PAP / wab

Wstrząs wtórny o sile 5,9 w skali Richtera, który odczuwalny był w środę na chilijskim wybrzeżu, spowodował panikę w mieście Concepcion, zdewastowanym przez sobotnie trzęsienie ziemi.

Na wybrzeżu ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami. W nadbrzeżnym mieście Constitucion kierowcy ciężarówek przez megafony nawoływali ludzi do opuszczenia domów i ucieczki na wzgórza. Jednak później alarm ten odwołano.

Według mieszkańców miasta był to pierwszy alarm związany z zagrożeniem tsunami po sobotnim trzęsieniu ziemi.

W niszczycielskim kataklizmie o sile 8,8, który nawiedził w sobotę Chile, zginęło ponad 800 osób, lecz liczba ta może jeszcze znacznie wzrosnąć - powiedziała w środę prezydent Michelle Bachelet.

Cztery dni po katastrofie, policji i wojsku udało się zwalczyć plagę plądrowania sklepów w Concepcion, które najbardziej ucierpiało w trzęsieniu i w którym w środę doszło do wstrząsu o sile 5,9, co wywołało panikę. W mieście obowiązuje w dalszym ciągu 18-godzinna godzina policyjna, a 14 tysięcy funkcjonariuszy sił porządkowych patroluje ulice, utrzymując porządek i nadzorując rozdzielanie pomocy.

Według analityków wartość szkód wywołanych trzęsieniem ziemi może osiągnąć 30 mld dolarów, czyli prawie 15 procent chilijskiego produktu krajowego brutto. W tym roku miał nastąpić 5-procentowy wzrost gospodarki, jednak kataklizm może ograniczyć go o 1-2 punkty procentowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chile: Powtórny wstrząs na wybrzeżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.