Chile: Trybunał Konstytucyjny zatwierdził aborcję w trzech przypadkach

Chile: Trybunał Konstytucyjny zatwierdził aborcję w trzech przypadkach
(fot. PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ)
2 lata temu
PAP / sz

Trybunał Konstytucyjny Chile uznał w poniedziałek za zgodną z ustawą zasadniczą uchwaloną przez dwie izby parlamentu ustawę zezwalającą na aborcję w w przypadku gwałtu, zagrożenia życia kobiety bądź deformacji płodu uniemożliwiających mu przeżycie.

Całkowity zakaz aborcji obowiązywał w Chile od 1989 roku. Chile było jednym z sześciu katolickich krajów, które wprowadziły całkowity zakaz aborcji. Obecnie na tej liście są jeszcze trzy państwa Ameryki Łacińskiej: Salwador, Nikarakua oraz Dominikana, a także dwa państwa europejskie: Watykan i Malta. Istnieje wiele państw, nie tylko katolickich, w których aborcja jest dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia matki.

Odrzucając dwa wnioski wniesione przez opozycyjną centroprawicę, Trybunał dopuścił aborcję w tych trzech przypadkach większością głosów sześć do czterech - poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny Trybunału Rodrigo Pica.

Chile: Trybunał Konstytucyjny zatwierdził aborcję w trzech przypadkach - zdjęcie w treści artykułu

Grupa wspierająca decyzję Trybunału (fot.  PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ)

We wnioskach, które Trybunał odrzucił, opozycja argumentowała, że ustawa zezwalająca na aborcję jest sprzeczna z zagwarantowanym w konstytucji prawem do życia.

Zniesienie całkowitego zakazu aborcji było jednym z punktów programu socjalistycznej prezydent Michelle Bachelet, która powiedziała w ub. tygodniu, że ta ustawa "to minimum tego, co Chile jest winne swym kobietom". Prezydent zapowiedziała wówczas, że rząd będzie bronił konstytucyjności ustawy, która od 2,5 roku wywoływała w kraju ogromne spory. Choć aborcja jest postrzegana jako coś bardzo złego przez większość społeczeństwa, to sondaże wskazywały, że zmiany w kodeksie karnym poparło 70% mieszkańców Chile.

Chile: Trybunał Konstytucyjny zatwierdził aborcję w trzech przypadkach - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Protest sprzeciwiających się decyzji Trybunału (fot. PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ)

W 1931 roku w Chile zezwolono na aborcję w przypadku zagrożenia życia kobiety albo stwierdzenia, że płód nie będzie zdolny do przeżycia. Prawo to obowiązywało do 1989 roku, kiedy to dyktator Augusto Pinochet u schyłku swoich rządów (1973-1990) wprowadził całkowity zakaz aborcji.

AFP podaje, że według szacunków dotąd rocznie wykonywano w Chile 160 tys. nielegalnych aborcji. BBC podało natomiast liczbę 70 tysięcy nielegalnych aborcji rocznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz
18,83 zł
26,90 zł

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

Chile: Trybunał Konstytucyjny zatwierdził aborcję w trzech przypadkach
Komentarze (1)
21 sierpnia 2017, 23:53
Katolicka nienawiść do kobiet jest ogromna i żywa. 

Skomentuj artykuł

Chile: Trybunał Konstytucyjny zatwierdził aborcję w trzech przypadkach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.