Chiny i Rosja będą blokować zmianę porozumienia nuklearnego z Iranem

Chiny i Rosja będą blokować zmianę porozumienia nuklearnego z Iranem
(fot. PAP/EPA/NAOHIKO HATTA / POOL)
PAP / fal

Pekin i Moskwa będą wspólnie blokować wszelkie amerykańskie próby rewizji porozumienia nuklearnego z Iranem - oświadczył w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi w Pekinie.

- Musimy utrzymać porozumienie, osiągnięte przez społeczność międzynarodową z Iranem, dotyczące jego programu nuklearnego - mówił szef rosyjskiej dyplomacji na wspólnej konferencji z Wangiem. - Będziemy przeciwdziałać próbom podważania tych porozumień, które są chronione rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

Ministrowie rozmawiali również o sytuacji w Syrii i "negatywnie ocenili" naloty na ten kraj, przeprowadzone 14 kwietnia przez siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji - przekazał Ławrow. Ataki te były odpowiedzią na domniemane użycie broni chemicznej 7 kwietnia w mieście Duma koło Damaszku, o które Zachód oskarża reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Szef rosyjskiego MSZ skrytykował naloty, oceniając je jako próbę zakłócenia śledztwa Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Dumie. Dodał, że dokonano ich w momencie, gdy osiągnięto znaczne postępy w walce z Państwem Islamskim. - Została urządzona prowokacja pod pretekstem użycia broni chemicznej. Nie czekając na przybycie ekspertów z OPCW, przeprowadzono naloty na Syrię mimo wielu dowodów, że to była prowokacja - powiedział Ławrow.

Wang powtórzył, że Chiny potępiają stosowanie broni chemicznej, ale są przeciwne siłowemu rozwiązywaniu sporów międzynarodowych, a każda akcja militarna powinna być zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Obaj ministrowie wezwali do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie użycia broni chemicznej.

Szefowie dyplomacji Rosji i Chin poruszyli również temat Korei Północnej, której przywódca Kim Dzong Un zadeklarował niedawno wstrzymanie prób jądrowych i balistycznych. Wang nazwał to "bardzo dobrymi wieściami" dla społeczności międzynarodowej i przypomniał, że Chiny opowiadają się za całkowitą denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego. Wyraził przy tym nadzieję na "pozytywne wiadomości" w związku z zaplanowanym na piątek szczytem koreańskim, w czasie którego Kim ma się spotkać z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

Ławrow uczestniczy w Pekinie w szczycie ministrów spraw zagranicznych państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w skład której wchodzą Rosja, Chiny, Indie, Pakistan, Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan i Kirgistan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny i Rosja będą blokować zmianę porozumienia nuklearnego z Iranem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.