Putin gratuluje wyboru prezydentowi Kuby; mówi o "strategicznym związku"

Putin gratuluje wyboru prezydentowi Kuby; mówi o "strategicznym związku"
(fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN/)
PAP/ ed

Rosyjski przywódca Władimir Putin pogratulował w czwartek wyboru nowemu kubańskiemu prezydentowi, którym został Miguel Diaz-Canel. Putin oświadczył, że wierzy w umocnienie "strategicznego związku" z Kubą.

"Szef państwa rosyjskiego wyraża przekonanie, że pod kierownictwem Diaza-Canela kraj będzie kroczył ku osiągnięciu celów proklamowanych przez Rewolucję Kubańską" - czytamy w depeszy gratulacyjnej.

"Rosja ceni sobie wysoko stosunki z Kubą"

Putin, który w maju 2016 roku podejmował w Moskwie ówczesnego kubańskiego wiceprezydenta, oświadczył w depeszy, iż jest pewien, że Kuba za prezydentury Diaza-Canela wkroczy w nowy etap rozwoju społecznego i gospodarczego. "Rosja ceni sobie wysoko stosunki z Kubą oparte na solidnej tradycji przyjaźni i wzajemnego szacunku" - dodał.

Kreml wyraził również "gotowość do ścisłej współpracy w celu umacniania strategicznego związku między Rosją a Kubą i współpracy we wszystkich dziedzinach". W depeszy do nowego prezydenta Kuby Władimir Putin przypomina długie lata "owocnej współpracy" między Moskwą a Hawaną.

DEON.PL POLECA

Stosunki Kremla z Hawaną uległy ochłodzeniu

Stosunki Kremla z Hawaną uległy ochłodzeniu, gdy do władzy doszedł w 1985 roku Michaił Gorbaczow i rozpoczęła się pieriestrojka, ostro krytykowana przez Fidela Castro; znalazły się w otwartym kryzysie po rozpadzie ZSRR.

Jednak Putin niemal niezwłocznie po objęciu władzy w 2000 roku złożył wizytę w Hawanie, a w następnym roku polecił zamknięcie bazy wywiadu elektronicznego w miejscowości Lourdes w zachodniej części wyspy, to jest likwidację ostatniego reliktu znaczącej wojskowej obecności ZSRR na Kubie z czasów zimnej wojny. W ostatnich latach Rosja zaczęła rozwijać nowe strategiczne powiązania z Kubą, a Raul Castro odwiedził Moskwę w 2009 i 2012 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin gratuluje wyboru prezydentowi Kuby; mówi o "strategicznym związku"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.