Chiny ostrzegają Filipiny

Chiny ostrzegają Filipiny
(fot. plavevski / Shutterstock.com)
6 lat temu
PAP / ptt

Władze Chin co najmniej sześciokrotnie ostrzegły, by samoloty filipińskich sił powietrznych i marynarki wojennej trzymały się z dala od spornych wód Morza Południowochińskiego - powiedział w czwartek w Manili filipiński dowódca podczas przesłuchania w Senacie.

Wiceadmirał Alexander Lopez nie poinformował, w jakim okresie chińskie władze wystosowały swe ostrzeżenia.

Według wysokiego rangą dowódcy filipińskich sił powietrznych Pekin ostrzegał w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Chiny najpewniej sprawdzają, czy mogą objąć strefą zakazu lotów archipelag wysp Spratly na Morzu Południowochińskim - powiedział dowódca, zastrzegając anonimowość.

Ostatnie zdjęcia satelitarne pokazują, że Chiny zrobiły szybki postęp przy odzyskiwania terenu wokół siedmiu raf, które okupują na obszarze archipelagu; na jednej ze sztucznych wysp Chińczycy wybudowali lądowisko. Fakt ten zaalarmował kilka państw Azji Południowo-Wschodniej; został też skrytykowany przez USA.

- Gdy przeprowadzaliśmy rutynowe patrole powietrzne sił morskich i wlecieliśmy w międzynarodową przestrzeń powietrzną, nasze samoloty zostały wezwane przez radio - mówił w izbie wyższej filipińskiego parlamentu wiceadmirał Lopez. Dodał, że samoloty zignorowały ostrzeżenia. - Chińczycy powiedzieli, że nasze samoloty były w ich wojskowej strefie bezpieczeństwa - wskazał.

Zwykle wokół Spratly Chiny rozmieszczają straż wybrzeża i jednostki marynarki wojennej, rzadko jednak samoloty ze względu na odległość - zauważa agencja Reutera.

Chiny toczą równocześnie z kilkoma krajami regionu spory terytorialne na strategicznych wodach Morza Południowochińskiego i Morza Wschodniochińskiego. W listopadzie 2013 roku ChRL jednostronnie rozszerzyła strefę identyfikacji obrony powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim. Chińska deklaracja wywołała protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Płd. i Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie. Jednostronnej deklaracji Chin nie uznały również USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny ostrzegają Filipiny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.