Chiny: wojna z Koreą Północną byłaby "absolutnie straszliwa"

Chiny: wojna z Koreą Północną byłaby "absolutnie straszliwa"
(fot. PAP/EPA/WANG ZHAO / POOL)
PAP / kk

Militarne rozwiązanie kryzysu wokół zbrojeń nuklearnych Korei Północnej byłoby "absolutnie straszliwe" - oświadczył w czwartek szef połączonych sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford składający wizytę w Pekinie.

"Nie pozostawia wątpliwości, że gdyby miało nastąpić militarne rozwiązanie tego problemu, byłoby to absolutnie straszliwe" - powiedział Dunford.

Jednocześnie zaznaczył, że "nie do wyobrażenia" byłoby pozwolenie reżimowi w Pjongjangu na taki rozwój programu balistycznego, który umożliwiałby atak nuklearny na Stany Zjednoczone i zagrażałby bezpieczeństwu w regionie.

Prezydent USA Donald Trump "powiedział nam, byśmy rozwijali wiarygodne, realne opcje militarne i dokładnie tym się zajmujemy" - oznajmił amerykański generał.

DEON.PL POLECA

W ostatnich tygodniach Korea Płn. przeprowadziła próby rakietowe (w tym z pociskiem dalekiego zasięgu), które znacznie spotęgowały napięcie w stosunkach Pjongjangu z Waszyngtonem i krajami regionu.

Trump kilkakrotnie zapowiadał zdecydowaną reakcję USA w przypadku spełnienia przez Koreę Płn. groźby ataku na Guam, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe. W środę Trump z zadowoleniem przyjął wstrzymanie przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una decyzji o ataku na to terytorium zamorskie USA; określił ją jako "mądrą i rozsądną".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny: wojna z Koreą Północną byłaby "absolutnie straszliwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.