Chiny zmiejszą zanieczyszczenia miastach

Chiny zmiejszą zanieczyszczenia miastach
(fot. PAP/EPA/WU HONG)
PAP / mh

Władze Chin ogłosiły w czwartek plan walki z zanieczyszczeniem powietrza w Pekinie i innych wielkich metropoliach kraju, zakładający zmniejszenie zużycia węgla. W trzech kluczowych regionach przemysłowych wprowadzono zakaz budowy nowych elektrowni węglowych.

W dokumencie uchwalonym przez chińską Radę Państwa zapowiedziano, że do 2017 roku stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu stolicy zmniejszy się o "około 25 proc." w porównaniu z rokiem 2012. W innych głównych miastach kraju, w tym w Szanghaju i Kantonie, zanieczyszczenie ma spaść w tym samym okresie o 10 do 20 proc.
Jakość powietrza ma się poprawić dzięki ograniczeniu zużycia węgla, którego udział w produkcji energii w kraju ma w ciągu najbliższych pięciu lat spaść do poziomu 65 proc. Według szacunków rządu amerykańskiego Chiny produkują obecnie z węgla około 70 proc. swojej energii i są największym konsumentem tego paliwa na świecie.
Według zapowiedzi władz, by obniżyć zużycie węgla, Chiny zwiększą wydobycie gazu i produkcję energii atomowej.
W ramach planu walki z zanieczyszczeniem na terenach otaczających Pekin, Szanghaj i Kanton wprowadzono zakaz budowy nowych elektrowni węglowych. W samym Pekinie, zgodnie z zapowiedziami władz miasta, roczne zużycie węgla ma spaść o 13 mln ton, z obecnych 23 mln ton do 10 mln ton w roku 2017.
Ogłoszenie przez rząd planu walki z zanieczyszczeniem zostało życzliwie przyjęte przez organizację ochrony środowiska Greenpeace, która nazwała je "historycznym punktem zwrotnym w polityce energetycznej Chin".  Zmniejszenie zużycia węgla doprowadzi "do znaczącej poprawy jakości powietrza oraz umożliwi ograniczenie negatywnego wpływu spalania węgla na zdrowie ludności" - napisano w informacji prasowej organizacji.
Według Greenpeace dzięki ograniczeniu konsumpcji węgla w Chinach "znacząco obniżą się również globalne emisje gazów cieplarnianych".
Jednak - jak zauważył w rozmowie z PAP specjalista ds. energii odnawialnych z Uniwersytetu Pekińskiego dr Maurycy Daroch - "jeżeli Chińczycy ograniczą zużycie węgla, będą musieli go czymś zastąpić, gdyż samo zwiększenie efektywności energetycznej może nie wystarczyć, aby zaspokoić potrzeby rozwijającej się gospodarki. Prawdopodobnie zastąpią go gazem, który powoduje mniej zanieczyszczeń, ale nie różni się znacząco od węgla w kwestii emisji CO2, oraz atomem".
Fatalna jakość powietrza jest olbrzymim problemem wielu chińskich miast, szczególnie Pekinu, gdzie stężenie drobnych cząstek w powietrzu, znane jako wskaźnik PM2,5, osiągnęło w tym roku wartość 40-krotnie wyższą od limitów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Zanieczyszczenie środowiska w Chinach uważa się za przyczynę setek tysięcy przedwczesnych zgonów. Nagłośnione przez światowe media, zszargało również wizerunek wielu miast kraju, w tym Pekinu, powodując w pierwszej połowie br. spadek liczby odwiedzających go turystów o 15 proc.
Zanieczyszczenie powietrza stało się gorącym tematem w chińskich mediach i sieciach społecznościowych, a obietnice zaradzenia temu problemowi - jednym z głównych elementów polityki zaprzysiężonego w marcu br. prezydenta Xi Jinpinga i jego administracji. 
Według Darocha chociaż Chiny inwestują obecnie w produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a politycy dużo mówią o walce z zanieczyszczeniem, powodem tego działania nie jest wyłącznie troska o zdrowie obywateli, lecz również chęć uniezależnienia się od dostaw paliw z zagranicy. "Chińczycy muszą się zwrócić w stronę energii odnawialnej, bo w dalszej perspektywie czasowej nie mają innego wyjścia" - ocenił.
Jego zdaniem głównym problemem w wykorzystaniu energii odnawialnej w Chinach są wielkie dystanse dzielące miejsca jej wytwarzania od miejsc, gdzie mogłaby być wykorzystana. "Produkcja energii odnawialnej jest najbardziej efektywna na dalekim zachodzie, a zapotrzebowanie na nią jest na wschodnim wybrzeżu" - wyjaśnił, dodając, że przesył energii na takie odległości jest bardzo trudny i wiąże się z olbrzymimi stratami.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny zmiejszą zanieczyszczenia miastach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.