Chorwacja: granicę przekroczyło 150 migrantów

Chorwacja: granicę przekroczyło 150 migrantów
(fot. EPA/CEM TURKEL)
PAP / psd

Około 150 przybyłych z Serbii migrantów przekroczyło granicę z Chorwacją - potwierdził w środę szef rządu w Zagrzebiu Zoran Milanović. Dodał, że Chorwacja jest gotowa przyjąć ich lub skierować do krajów, które są ich celem - Niemiec lub państw skandynawskich.

"Będą mogli przejść przez Chorwację i pomożemy im, jesteśmy przygotowani na tę możliwość" - powiedział premier Milanović w parlamencie.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović zwołała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie kryzysu migracyjnego. Odbędzie się ono w piątek lub w przyszły wtorek.

"Kryzys staje się z każdym dniem coraz bardziej złożony. Muszę ostrzec przed konsekwencjami fali imigrantów, potencjalnymi skutkami społecznymi, gospodarczymi i w sferze bezpieczeństwa" - oświadczyła prezydent w komunikacie uzasadniającym zwołanie rady.

Przybycie migrantów do Chorwacji agencja Reutera określa jako otwarcie nowej trasy przepływu migrantów w Europie. Krótko przed wystąpieniem premiera Milanovicia w parlamencie policja chorwacka potwierdziła przybycie do kraju pewnej liczby osób, które przekroczyły granicę z Serbią. Jak wyjaśnia AFP, chodzi o granicę w pobliżu Tovarnika po stronie chorwackiej.

Migranci przybyli do Chorwacji są rejestrowani i zostaną przewiezieni do ośrodków przyjmowania uchodźców w pobliżu Zagrzebia.

Pierwszy autobus z migrantami dotarł nad granicę serbsko-chorwacką, do miasta Szid, w środę wcześnie rano. Większość w tej grupie stanowili Syryjczycy i Afgańczycy; w grupie były kobiety i mężczyźni w każdym wieku, a także dzieci - podała AFP. Ludzie ci jechali autobusem całą noc z Preszewa, znad granicy serbsko-macedońskiej.

Następnie migranci przekroczyli chorwacką granicę. Jak wskazała AFP, droga tych, którzy są zdeterminowani, by przedostać się do Niemiec, będzie prowadzić dalej przez Słowenię. Kraj ten, w przeciwieństwie do Chorwacji, należy do strefy Schengen. Wielu migrantów ma nadzieję - pisze Reuters - że ze Słowenii dostanie się do Austrii i Niemiec.

Ośrodki przyjmowania i rejestracji imigrantów w Chorwacji mogą przyjąć około 3000 osób, znacznie mniej niż w ciągu jednego dnia przekraczało ostatnio granice na szlaku migracji prowadzącym przez Bałkany - wskazuje Reuters.

Drogę przez Chorwację migranci wybierają z powodu zamknięcia granicy serbsko-węgierskiej i wprowadzenia na Węgrzech zaostrzonych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy.

Premier Milanović wcześniej wykluczył, by Chorwacja mogła na granicy wznieść mur podobny do tego, jaki powstaje na granicy serbsko-węgierskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chorwacja: granicę przekroczyło 150 migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.