Węgry: stop nielegalnemu przekraczaniu granicy

Węgry: stop nielegalnemu przekraczaniu granicy
( fot. PAP/EPA/SANDOR UJVARI )
PAP / jm

Sąd w Szegedzie na południu Węgier uznał w środę irackiego migranta za winnego nielegalnego przekroczenia węgierskiej granicy i skazał go na roczne wydalenie z kraju. To pierwszy taki wyrok po zaostrzeniu przez Budapeszt przepisów dot. przekraczania granicy.

- Jest to przesłaniem dla innych, dla potencjalnych winowajców, że nie należy dopuszczać się tego przestępstwa - powiedział sędzia Krisztian Kemens, ogłaszając wyrok.

Według węgierskiej prokuratury czterem Irakijczykom wytoczono już proces. Wcześniej w środę agencja MTI informowała, że poprzedniego dnia węgierska policja wszczęła śledztwo przeciwko 35 osobom, które nielegalnie przedostały się na Węgry z Serbii.

Od wtorku, kiedy zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy, pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy aresztowano 519 migrantów - poinformowały węgierskie władze, zapowiadając, że staną oni przed sądem.

Agencja Associated Press pisze, że w środę niewielkie grupy migrantów w dalszym ciągu przedostają się z Serbii na Węgry, ale generalnie przepływ ludzi przez granicę został powstrzymany.

Zanim nowe przepisy przewidujące te kary weszły w życie, w poniedziałek granicę węgierską przekroczyła rekordowa liczba imigrantów - 9 380. Od początku roku liczba nielegalnych przypadków przekroczenia granicy węgierskiej wyniosła ponad 200 tysięcy.

Z powodu kryzysu migracyjnego Węgry we wtorek ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) przy granicy z Serbią. Na terenach przygranicznych powstają dwie strefy tranzytowe, w których w ciągu kilku godzin mają być rozpatrywane wnioski azylowe. Ci uchodźcy, którzy nie złożą wniosku o azyl, natychmiast będą odsyłani do Serbii.

W poniedziałek po południu węgierska policja zamknęła główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke.

Zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy weszły na Węgrzech w życie o północy z poniedziałku na wtorek. Prócz kar dla osób nielegalnie przekraczających granicę - ostrzejszych, jeśli osoby te są uzbrojone lub jeśli zniszczą budowane na granicy ogrodzenie - zwiększono również kary dla przemytników ludzi.

Węgry w ostatnich miesiącach stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry: stop nielegalnemu przekraczaniu granicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.