Chorwacja: rekordowa liczba migrantów

Chorwacja: rekordowa liczba migrantów
(fot. EPA/ANTONIO BAT)
PAP / psd

Prawie 9 tys. migrantów wjechało we wtorek do Chorwacji - poinformowało w środę MSW w Zagrzebiu. Jest to rekordowa liczba migrantów przybyłych do Chorwacji w ciągu jednego dnia, od kiedy zaczęli oni napływać tam przed tygodniem.

W sumie we wtorek do Chorwacji wjechało 8750 uchodźców i imigrantów. Kraj ten po zamknięciu drogi przez Węgry stał się nową trasą tranzytu migrantów do Europy Zachodniej.

Jak poinformowało chorwackie MSW w komunikacie, o godzinie 9 rano w środę odnotowano, że w ciągu tygodnia do Chorwacji przez Serbię przybyło ponad 44 tysiące migrantów uciekających przed wojną i nędzą w krajach na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

We wtorek władze Chorwacji zniosły częściowo blokadę przejścia granicznego na granicy z Serbią; przepuszczane są ciężarówki przewożące łatwo psujące się towary.

DEON.PL POLECA

Tego samego dnia w Brukseli szefowie MSW państw UE przegłosowali podział 120 tysięcy uchodźców. Decyzję podjęto w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów do projektu porozumienia. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Kraje, które były przeciwko tej decyzji, są i tak zobowiązane ją wdrożyć i przyjąć do siebie odpowiednią liczbę migrantów. Słowacja zapowiedziała już, że tego nie uczyni, nawet ryzykując spór prawny z Komisją Europejską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chorwacja: rekordowa liczba migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.