Cicha 10. rocznica wojny w Afganistanie

Cicha 10. rocznica wojny w Afganistanie
Cicha 10. rocznica wojny w Afganistanie (fot. flickr.com/ by marttj)
PAP / ad

Biały Dom nie nadał rozgłosu przypadającej w piątek 10. rocznicy rozpoczęcia wojny w Afganistanie. W Waszyngtonie nie zaplanowano z tej okazji żadnych publicznych wydarzeń, a prezydent Barack Obama ograniczył się do pisemnego oświadczenia.

"10 lat temu, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne 11 września, nasz kraj wypowiedział wojnę Al-Kaidzie i jej protektorom-talibom w Afganistanie" - stwierdził prezydent w swym oświadczeniu.

Obama oddał w nim hołd prawie 1800 amerykańskim żołnierzom poległym na wojnie. Zginęło w niej poza tym ponad 900 żołnierzy innych krajów uczestniczących w operacji NATO, w tym Polski.

Mimo obalenia reżimu talibów już w kilka tygodni po inwazji, przez 10 lat nie udało się ich całkowicie pokonać. Administracja Obamy zapowiada stopniowe wycofywanie wojsk z Afganistanu do 2014 r.

Jak uważają obserwatorzy, wyciszenie przez rząd rocznicy wojny wiąże się z przekonaniem, że temat ten niewiele obchodzi dziś opinię publiczną w USA, pochłoniętą problemami gospodarki.

Nasilają się głosy za szybszym i całkowitym wycofaniem wojsk z Afganistanu. Według niedawnego sondażu telewizji CBS, prawie 60 procent Amerykanów uważa, że USA nie powinny już być militarnie zaangażowane w Afganistanie. Jeszcze 2 lata temu większość popierała wojnę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cicha 10. rocznica wojny w Afganistanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.