Czechy: strzelanina w restauracji - 8 zabitych

Czechy: strzelanina w restauracji - 8 zabitych
(fot. PAP/EPA/RADEK SALAQUARDA)
PAP / ptt

Działający w pojedynkę mężczyzna zastrzelił we wtorek osiem osób w restauracji w mieście Uhersky Brod na południowym wschodzie Republiki Czeskiej - poinformował szef czeskiego MSW Milan Chovanec. Zabójca także nie żyje, najpewniej popełnił samobójstwo.

Według prokuratury podejrzanym w tej sprawie jest 62-letni mężczyzna, nie mający w przeszłości konfliktów z prawem. Motywy jego czynu nie są w tej chwili znane, a śledczy nie chcą na razie spekulować, czy wchodziły tutaj w grę problemy psychiczne.

Burmistrz Uherskiego Brodu Patrik Kunczar poinformował, że sprawcą zbrodni był lokalny mieszkaniec.

Mężczyzna wszedł do restauracji w porze obiadowej i zaczął strzelać z dwóch pistoletów do wszystkich wokół. Zabił siedmiu mężczyzn i kelnerkę, a także ciężko ranił inną kobietę, którą przewieziono na oddział intensywnej terapii szpitala w pobliskim mieście powiatowym Uherske Hradisztie. "Oddał około 25 strzałów" - relacjonował Kunczar.

DEON.PL POLECA

Restauracja o nazwie "Drużba" mieści się w pobliżu centrum 17-tysięcznego Uherskiego Brodu na pierwszym piętrze budynku, którego parter zajmuje sklep z dywanami. "Sam tam od czasu do czasu wpadałem na obiad, to bezproblemowa restauracja" - powiedział publicznej Czeskiej Telewizji burmistrz Kunczar.

Na miejsce przestępstwa udali się Chovanec i prezydent (komendant główny) czeskiej policji Tomasz Tuhy. Jak oświadczył szef MSW, zabójca miał pozwolenie na broń, ale na razie nie jest jasne czy na tę, której użył. Powiedział też, że policja zidentyfikowała już trzy z ośmiu ofiar zbrodni.

"To naprawdę wielka tragedia. Dalszych szczegółów na razie nie będziemy ujawniać ze względu na dochodzenie, które potrwa jeszcze parę godzin, jak przypuszczam do jutrzejszego rana" - zaznaczył Tuhy.

Czeska telewizja prywatna Prima potwierdziła, że sprawca telefonował przed swym czynem do jej serwisu informacji kryminalnych. "Zadzwonił na numer naszych Krimi Zprav" - powiedziała rzeczniczka telewizji nie ujawniając dalszych szczegółów. O telefonie od razu zawiadomiono policję. Krimi Zpravy (Krymiwiadomości) to blok terenowych informacji na temat przestępstw i wypadków, który telewizja Prima nadaje bezpośrednio po swym wieczornym głównym dzienniku.

Uhersky Brod leży około 260 kilometrów na południowy wschód od Pragi w kraju (województwie) zlinskim w pobliżu granicy ze Słowacją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy: strzelanina w restauracji - 8 zabitych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.