Czechy za utrzymaniem wolnego ruchu osobowego

Czechy za utrzymaniem wolnego ruchu osobowego
(fot. Katarzyna Czerwińska - Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Wikimedia commons / CC BY-SA 3.0 pl)
4 lata temu
PAP / pk

Czechy będą się domagać utrzymania wolnego ruchu osobowego i równych praw dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej - oświadczył we wtorek czeski premier Bohuslav Sobotka w reakcji na brytyjskie propozycje zreformowania UE.

We wtorek Komisja Europejska i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potwierdzili, że otrzymali od premiera Davida Camerona list dotyczący reform UE. Według szefa brytyjskiego rządu chodzi tu o zmiany, jakie należałoby wprowadzić, zanim przed końcem 2017 roku referendum zadecyduje, czy Wielka Brytania zachowa członkostwo w UE.

W swym liście Cameron wezwał między innymi do ograniczenia swobody ruchu osobowego wewnątrz UE oraz do zredukowania świadczeń socjalnych dla przebywających w Wielkiej Brytanii obywateli innych państw unijnych.

- Jeśli chodzi o brytyjskie propozycje zreformowania UE, Republika Czeska będzie stać na stanowisku utrzymania swobodnego ruchu osób i takich samych praw dla wszystkich obywateli UE - napisał Sobotka na Twitterze.

W opublikowanym później komunikacie dla prasy zaznaczył, że "wolność poruszania się większość czeskich obywateli uważa za główną korzyść z członkostwa UE i trudno sobie wyobrazić, byśmy mieli zrezygnować z udogodnień, jakie ta wolność przedstawia".

Dodał, iż w sferze suwerenności i sprawiedliwości w sensie zrównoważonych stosunków między członkami strefy euro i pozostałymi państwami UE czeski rząd jest gotów poprzeć propozycje, które "będą zmierzać ku większej przejrzystości, lepszej komunikacji między członkami i nieczłonkami strefy euro oraz pogłębianiu współpracy gospodarczej między wszystkimi 28 państwami".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy za utrzymaniem wolnego ruchu osobowego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Czechy za utrzymaniem wolnego ruchu osobowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.