Dania: gazeta wzmacnia bezpieczeństwo

Dania: gazeta wzmacnia bezpieczeństwo
(fot. Dave Cross / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / kn

W związku z atakiem w Paryżu na siedzibę tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Danii wzmocniono w środę bezpieczeństwo wokół redakcji dziennika "Jyllands-Posten", który przed laty zszokował świat muzułmański opublikowaniem karykatur Mahometa.

"Jyllands-Posten" poinformował swych pracowników, że w celu ich ochrony wzmocniono środki bezpieczeństwa. Nie podano jednak, na czym ma polegać ta ochrona - poinformował inny duński dziennik "Berlingske".

"Ochrona i poziom bezpieczeństwa w naszych biurach w Kopenhadze i Vilby (gdzie dziennik ma siedzibę) zostały wzmocnione. Bacznie śledzimy sytuację związaną z zamachem na francuski tygodnik +Charlie Hebdo+, w którym zginęło 12 osób" - podano.

Gdy we wrześniu 2005 roku gazeta "Jyllands-Posten" opublikowała 12 karykatur Mahometa, w krajach muzułmańskich doszło do wielkich demonstracji i zamieszek, w których zginęło co najmniej 50 osób. Wzywano do zemsty na duńskich wydawcach i karykaturzystach. Była też próba zamachu na autora jednej z najbardziej kontrowersyjnych karykatur Kurta Westergaarda. Rysunek przedstawiał Mahometa z turbanem w kształcie bomby.

Kilka miesięcy później karykatury przedrukował "Charlie Hebdo".

Westergaard powiedział w środę w duńskim radiu publicznym DR, że jest zszokowany z powodu "straszliwego i okrutnego ataku". Przypomniał, że sam miał ochronę policyjną, co pozwoliło mu "żyć w spokoju". 

W zamachu na siedzibę tygodnika "Charlie Hebdo" w centrum Paryża zginęło 12 osób, w tym dwóch policjantów. Do redakcji wdarło się co najmniej dwóch zamaskowanych napastników uzbrojonych w kałasznikowa i granatnik przeciwpancerny. Według policji uciekli dwoma samochodami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dania: gazeta wzmacnia bezpieczeństwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.