"Demilitaryzacja Europy poszła zbyt daleko"

"Demilitaryzacja Europy poszła zbyt daleko"
Amerykański sekretarz obrony Robert Gates (fot. telegraph.co.uk)
PAP / zylka

Od zakończenia zimnej wojny demilitaryzacja Europy posunęła się zbyt daleko, a ograniczenie budżetów obronnych krajów europejskich podkopuje wspólne cele w dziedzinie bezpieczeństwa – ocenił we wtorek amerykański sekretarz obrony Robert Gates.

Na forum seminarium poświęconego NATO w Waszyngtonie Gates oświadczył ponadto, że niechęć krajów europejskich do stosowania siły militarnej ogranicza zdolności Sojuszu do skutecznego prowadzenia wojen.

– Demilitaryzacja Europy, gdzie znaczna część opinii publicznej i klasy politycznej jest przeciwna sile militarnej i związanemu z nią ryzyku, z błogosławieństwa w XX wieku przekształciła się w przeszkodę na drodze do osiągnięcia rzeczywistego bezpieczeństwa i trwałego pokoju w XXI wieku – wskazał sekretarz obrony USA. W waszyngtońskim seminarium uczestniczyli przedstawiciele wielu z 28 krajów członkowskich NATO.

– Pomimo konieczności zwiększenia wydatków na istotny sprzęt dla prowadzonych aktualnie misji, Sojusz jest niechętny wobec fundamentalnych zmian w kwestii wyznaczania priorytetów i dysponowania środkami – powiedział. Zwrócił uwagę, że zbyt mała liczba śmigłowców i samolotów transportowych biorących udział w misji NATO w Afganistanie "uderza bezpośrednio w operacje".

Gates, który na czele Pentagonu stoi od ponad trzech lat, wielokrotnie nalegał, by europejscy sojusznicy zwiększyli budżety obronne i podjęli starania na rzecz modernizacji swoich sił, a także zwiększyli liczebność swoich kontyngentów w Afganistanie.

Amerykański sekretarz obrony dodał, że jedynie pięciu z 28 członków NATO przeznacza na cele obronne 2 proc. PKB.

Gates wygłosił ocenę na temat niedostatecznego zaangażowania europejskich sojuszników w tym samym miesiącu, w którym prezydent USA Barack Obama apelował do Kongresu o zwiększenie w 2011 roku budżetu obronnego do rekordowej kwoty 708 miliardów dolarów.

Otwarte przez Roberta Gatesa seminarium na waszyngtońskim Uniwersytecie Obrony Narodowej jest poświęcone rewizji koncepcji strategicznej Sojuszu. Ostateczny projekt ma zostać zatwierdzony w listopadzie na szczycie NATO w Lizbonie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Demilitaryzacja Europy poszła zbyt daleko"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.