Donald Tusk: 14 krajów UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów

Donald Tusk: 14 krajów UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów
(fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
PAP/ ed

14 krajów członkowskich UE zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na atak w brytyjskim Salisbury - poinformował w poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Nie wykluczył dalszych kroków. Łącznie chodzi o 30 rosyjskich dyplomatów.

Polska uznała za persona non grata czterech rosyjskich dyplomatów. Pozostałe kraje, które jak dotąd poinformowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów, to: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia, Łotwa, Litwa, Estonia, Czechy, Rumunia i Chorwacja. Oprócz Polski po czterech dyplomatów wydaliły także Niemcy i Francja, po trzech - Czechy i Litwa, po dwóch - Dania, Holandia i Włochy, a po jednym - Łotwa, Estonia, Rumunia, Finlandia, Chorwacja i Szwecja.

Theresa May: to największe wydalenie rosyjskich dyplomatów w historii >>

Ogłaszając w Warnie w Bułgarii te skoordynowane działania 14 państw członkowskich, Tusk dodał, że nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych środków, w tym wydalenia kolejnych dyplomatów w najbliższych dniach czy tygodniach.

DEON.PL POLECA

Szef Rady Europejskiej przypomniał decyzję przywódców UE z zakończonego w ubiegły piątek unijnego szczytu w Brukseli. Szefowie państw i rządów zgodzili się z rządem Wielkiej Brytanii, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak w Salisbury na Siergieja Skripala, byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu, i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia. Na szczycie przywódcy zdecydowali też o odwołaniu z Moskwy do Brukseli na konsultacje unijnego ambasadora.

Podczas spotkania cześć unijnych krajów porozumiała się w sprawie skoordynowanej akcji wydalenia rosyjskich dyplomatów, podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania. W odpowiedzi na zamach na Skripala Londyn wydalił bowiem 23 rosyjskich dyplomatów; taka sama liczba brytyjskich dyplomatów musiała opuścić Rosję. Od ataku bronią chemiczną 4 marca br. w Salisbury Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym.

Prezydent i szef MON odwiedzili polskich żołnierzy służących w natowskiej misji w Afganistanie >>

Rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz poinformowała w poniedziałek na konferencji, że szefowa unijnej dyplomacji Frederica Mogherini rozmawiała w niedzielę z odwołanym z Moskwy do Brukseli ambasadorem. Zaznaczyła, że nie wie, jak długo potrwają konsultacje. Przypomniała, że kraje członkowskie prowadziły rozmowy na temat możliwych kroków, jakie można podjąć w odpowiedzi na atak na Skripala na poziomie krajowym. "To kwestia, która pozostaje w rękach państw członkowskich" - zaznaczyła rzeczniczka KE.

Podobne działania wobec dyplomatów ogłosiły także w poniedziałek Stany Zjednoczone, Kanada i Ukraina. Waszyngton zdecydował o wydaleniu 60 rosyjskich dyplomatów i zamknięciu konsulatu generalnego Rosji w Seattle, w pobliżu którego położone są baza amerykańskich okrętów podwodnych, nosicieli rakiet balistycznych Trident oraz zakłady koncernu lotniczego Boeing. Kanada uznała za osoby niepożądane czterech dyplomatów, których zidentyfikowano jako oficerów wywiadu lub które wykorzystywały swój status dyplomatyczny, by podważać bezpieczeństwo kraju. Ponadto kanadyjskie władze odmówiły akredytacji trzem dyplomatom.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że jego kraj wydali 13 rosyjskich dyplomatów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że Kreml ubolewa z powodu poniedziałkowych decyzji, i zapowiedział, że odpowiedź Rosji w tej sprawie będzie symetryczna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Donald Tusk: 14 krajów UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.