Dwóch Tybetańczyków dokonało samospalenia

Dwóch Tybetańczyków dokonało samospalenia
(fot. Frames-of-Mind / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / pz

Dwóch Tybetańczyków dokonało samospalenia, by zaprotestować przeciwko chińskiej okupacji Tybetu - poinformowały w poniedziałek organizacje broniące praw człowieka. To kolejne samobójstwa w trwającej od kilku lat serii.

Jeden z Tybetańczyków, mający niespełna 30 lat, zmarł w poniedziałek, ostatniego dnia święta tybetańskiego nowego roku, po podpaleniu się przed klasztorem buddyjskim w prowincji Gansu - poinformowały w oddzielnych komunikatach organizacje Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu (ICT) i Wolny Tybet, których siedziby znajdują się odpowiednio w Waszyngtonie i Londynie. Drugi z Tybetańczyków popełnił samobójstwo w niedzielę w prowincji Qinghai.

Od 2009 roku w Chinach samospalenia dokonało około stu Tybetańczyków. Chcieli oni w ten sposób zaprotestować przeciwko chińskiej polityce wobec ich społeczności. Strona chińska twierdzi, że "pokojowo wyzwoliła" Tybet i poprawiła los jego mieszkańców inwestując w rozwój gospodarczy regionu. Wielu Tybetańczyków sprzeciwia się jednak dominacji Chińczyków, przez wielu uważanych za nieproszonych gości, niebezpiecznych dla ich kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dwóch Tybetańczyków dokonało samospalenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.