Dziennik przeprasza za karykatury Mahometa

Dziennik przeprasza za karykatury Mahometa
Opublikowanie karykatur Mahometa w duńskiej prasie wywołało fale protestów ludności islamskiej (fot. flickr.com)
PAP / zylka

Duński dziennik "Politiken" poinformował w piątek, że przeprosił muzułmanów za opublikowanie w 2008 roku karykatur proroka Mahometa. Ich przedruk spowodował gwałtowne antyduńskie protesty w świecie islamskim.

"Politiken" – pierwsza duńska gazeta, która zdecydowała się na ten krok – zawarła porozumienie z ośmioma organizacjami reprezentującymi ok. 95 tysięcy muzułmanów.

Dziennik nie wyraził wprost żalu w związku z przedrukowaniem kontrowersyjnych karykatur, ale przeprosił "wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni". Pojawiły się w związku z tym opinie, że gazeta zastrzega sobie prawo do opublikowania takich ilustracji na nowo.

Część komentatorów uznała ponadto, że "Politiken" składa ofiarę z wolności wypowiedzi, uznawanej za kamień węgielny duńskiej demokracji.

Dwanaście kontrowersyjnych karykatur proroka Mahometa ukazało się po raz pierwszy w 2005 roku w duńskim dzienniku "Jyllands-Posten". Na początku 2006 roku publikacja wywołała masowe wystąpienia przeciwko Danii, głównie w świecie islamskim.

W 2008 roku obraźliwe dla muzułmanów ilustracje zostały ponownie opublikowane przez ok. 20 duńskich dzienników, w tym "Politiken". Była to odpowiedź na ujawnienie przez policję spisku przygotowywanego przeciwko jednemu z karykaturzystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziennik przeprasza za karykatury Mahometa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.