E. Cakalotos nowym ministrem finansów Grecji

E. Cakalotos nowym ministrem finansów Grecji
(fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI)
PAP/rj

Euklid Cakalotos, który kierował rozmowami strony greckiej z kredytodawcami, został nominowany na nowego ministra finansów po dymisji Janisa Warufakisa - poinformował w poniedziałek grecki rząd.

55-letni ekonomista i politolog zostanie zaprzysiężony jeszcze w poniedziałek przez prezydenta. Tego dnia wieczorem powinien objąć resort. We wtorek Cakalotos zadebiutuje na spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Brukseli.

Urodzony w Rotterdamie Cakalotos kształcił się m.in. na Oksfordzie. Pod koniec kwietnia został powołany na koordynatora greckiego zespołu negocjatorów w związku z coraz wyraźniejszą izolacją Janisa Warufakisa na spotkaniach ministrów strefy euro. Wyważony Cakalotos jest uznawany za przeciwieństwo ekstrawertycznego Warufakisa. Wcześniej Warufakis wyrażał nadzieję, że właśnie Cakalotos zostanie jego następcą.

Dotychczasowy szef resortu finansów oświadczył, że rezygnuje, ponieważ chce "pomóc (premierowi) Aleksisowi Ciprasowi wykorzystać, wedle jego uznania, kapitał, jakim Grecy obdarzyli nas we wczorajszym referendum". Jak wyjaśnił, przekazano mu, że niektórzy członkowie strefy euro uważają go za osobę niemile widzianą na posiedzeniach ministrów finansów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

E. Cakalotos nowym ministrem finansów Grecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.