Egipt: W wypadku balonu zginęło 18 osób

Egipt: W wypadku balonu zginęło 18 osób
(fot. PAP/EPA/MIKE NELSON)
PAP / mh

Co najmniej 18 turystów zginęło we wtorek rano w katastrofie balonu na ogrzane powietrze w okolicy turystycznego miasta Luksor, w Egipcie. Według informacji uzyskanych przez PAP w ambasadzie RP w Kairze wśród ofiar nie ma Polaków.

Nie ma dotychczas oficjalnych danych na temat precyzyjnej liczby ofiar i ich przynależności państwowej; początkowo podawano, że zginęło 19 turystów, a potem niektóre źródła obniżyły tę liczbę do 18. Balonem podróżowało co najmniej 20 turystów.
Gubernator muhafazy Luksor Ezat Saad powiedział dziennikarzom, że zginęło dziewięciu turystów z Hongkongu, a także obywatele Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Węgier i Japonii.
Biuro podróży z Hongkongu, Kuoni, potwierdziło, że jest prawdopodobne, iż zginęło dziewięciu klientów tego biura.
Z kolei według BBC, która powołuje się na egipską policję, nie żyje dziewięciu turystów z Hongkongu, czterech Japończyków, dwóch Brytyjczyków, dwóch Francuzów i dwóch obywateli Egiptu.
Agencja dpa relacjonuje, że z katastrofy uratowały się trzy osoby - egipski pilot i dwóch turystów brytyjskich, którzy skakali z płonącego balonu. Ciężko rannych przewieziono do miejscowego szpitala.
Szef stowarzyszenia organizatorów takich lotów w Luksorze, Ahmed Abud, powiedział agencji Reutera, że pilot przeżył, skacząc z wysokości 10-15 metrów. Inni świadkowie mówili, że ludzie próbowali się ratować skacząc z wysokości 7-piętrowego budynku.
Balon zapalił się na wysokości co najmniej 300 metrów, co spowodowało eksplozję zbiornika z gazem; spadł następnie na plantację trzciny cukrowej na zachód od Luksoru.
To jeden z najtragiczniejszych wypadków z udziałem turystów w kraju, w którym sektor turystyczny odnotował poważne problemy po rewolcie, która dwa lata temu obaliła prezydenta Hosniego Mubaraka. Przed tymi wydarzeniami turystyka odpowiadała za ponad jedną dziesiątą egipskiego PKB. W 2010 roku kraj odwiedziło 14,7 mln gości, a rok później - niecałe 10 milionów.
Wycieczki balonami organizowane o wschodzie słońca są bardzo popularne wśród turystów w Luksorze, odwiedzających takie atrakcje jak świątynia w Karnaku czy Dolina Królów.
Do podobnych wypadków doszło w tym miejscu w przeszłości. W 2009 roku w wypadku balonu, który wpadł na maszt telefonii komórkowej, rannych zostało 16 turystów, a rok wcześniej siedmiu odniosło obrażenia. 
Hotele w Luksorze mają obecnie, w szczycie sezonu zimowego, obłożenie na poziomie ok. 25 proc.
Najtragiczniejsze katastrofy balonów na gorące powietrze 
W związku z wtorkową katastrofą balonu na gorące powietrze w Luksorze w Egipcie, co pociągnęło za sobą śmierć co najmniej 18 ludzi, przedstawiamy listę najtragiczniejszych tego rodzaju wydarzeń w ostatnich dziesięcioleciach.
23 sierpnia 2012 r. - przy złej pogodzie podchodzący do lądowania w pobliżu stolicy Słowenii Lublany balon uderzył w ziemię i stanął w płomieniach. Spośród 32 lecących nim osób cztery zginęły na miejscu, a dwie zmarły później w szpitalu.
7 stycznia 2012 r. - 11 osób zginęło, gdy balon uderzył w linię wysokiego napięcia, zapalił się i runął na ziemię koło miasta Catertron na północ od Wellington na Nowej Zelandii.
14 października 2009 r. - czterech holenderskich turystów zginęło w katastrofie balonu, który rozbił się wkrótce po starcie w turystycznej miejscowości Yangshuo na południu Chin.
26 sierpnia 2001 r. - sześć osób zginęło, gdy balon zderzył się linią wysokiego napięcia w Verrens-Arvey we francuskiej Sabaudii.
17 czerwca 1999 r. - zderzenie balonu z linią wysokiego napięcia w mieście Ibbenbueren w niemieckiej Północnej Nadrenii-Westfalii spowodowało śmierć  czterech osób.
31 stycznia 1996 r. - pięć osób poniosło śmierć, gdy wskutek turbulencji powietrza balon rozbił się o górskie zbocze na wysokości około 2400 metrów nad poziomem morza koło Lauterbrunnen w szwajcarskich Alpach Berneńskich.
16 stycznia 1994 r. - przy lądowaniu w mieście Mosbach w niemieckiej Badenii-Wirtembergii balon kilkakrotnie uderzył gondolą w ziemię, zapalił się i poderwał w górę. Dwie osoby zginęły wskutek upadku ze znacznej wysokości, a jedna spłonęła w gondoli, którą odnaleziono w odległości 20 kilometrów od miejsca wypadku.
8 sierpnia 1993 r. - silny wiatr zepchnął balon na linię wysokiego napięcia koło Aspen w amerykańskim stanie Kolorado, co spowodowało oderwanie się gondoli i jej upadek z wysokości około 30 metrów. Wszystkich sześć znajdujących się w gondoli osób poniosło śmierć.
6 października 1990 r. - w spowodowanej awarią palnika gazowego katastrofie balonu koło austriackiego miasta Gaenserndorf na północ od Wiednia zginęły cztery osoby, a trzy inne zostały ciężko ranne.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Egipt: W wypadku balonu zginęło 18 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.