Egipt: wyłowiono 148 ciał migrantów

Egipt: wyłowiono 148 ciał migrantów
(fot. PAP / EPA / TAREK ALFARAMAWY)
PAP / ml

Liczba ofiar zatonięcia w środę u wybrzeży Egiptu łodzi rybackiej z kilkuset migrantami wzrosła do 148 po wyłowieniu w piątek kolejnych ciał - podała egipska agencja MENA, powołując się rzecznika prowincji Beheira w Delcie Nilu.

Poszukiwania wciąż trwają - powiedział rzecznik Wahdan el-Sajed.
Łódź zatonęła na wysokości portowego miasta Rosetta w Delcie Nilu, 12 km od wybrzeża. Z wód Morza Śródziemnego uratowano 163 osoby. Wśród nich jest czterech przemytników ludzi, Egipcjan, którym w czwartek postawiono zarzuty przemytu ludzi i nieumyślnego spowodowania śmierci.
Według władz egipskich wydano nakaz aresztowania pod tym samym zarzutem jeszcze dziewięciu osób.
Według egipskiej agencji MENA w łodzi mogło być nawet 600 osób, a wśród ofiar są migranci egipscy, sudańscy i pochodzący z innych krajów afrykańskich, a także Syryjczycy. Według Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) w łodzi było 450 ludzi.
Dotychczas nie jest jasne, dokąd płynęła łódź, choć zdaniem niektórych źródeł w służbach bezpieczeństwa Egiptu celem były Włochy. Pomoc ze strony straży przybrzeżnej nadeszła w sześć godzin od zatonięcia; pierwsze udzieliły jej załogi płynących w pobliżu łodzi rybackich.
Jak powiedział rzecznik UNHCR William Spindler, po uwzględnieniu ofiar środowej katastrofy "rok 2016 będzie rokiem z najwyższą liczbą ofiar na Morzu Śródziemnym".
Ze statystyk UNHCR wynika, że w 2016 roku ponad 300 tys. migrantów przeprawiło się przez Morze Śródziemne do Europy, głównie do Włoch. Od 2014 roku na tym szlaku życie straciło ponad 10 tys. osób, w tym ponad 2,8 tys. od początku tego roku - informował UNHCR w raporcie na początku czerwca.
Egipt jest coraz ważniejszym punktem tranzytowym na trasie migrantów do Europy.
Według unijnej agencji Frontex między styczniem a wrześniem tego roku do Włoch z Egiptu przybyło ponad 12 tys. migrantów, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku było ich 7 tys.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Egipt: wyłowiono 148 ciał migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.