Ekstradycja założyciela WikiLeaks odłożona

Ekstradycja założyciela WikiLeaks odłożona
Adwokat Assange'a, Ben Emmerson, postulował odrzucenie szwedzkiego wniosku o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (fot. EPA/ANDY RAIN)
Reuters / PAP / slo

Wysoki Trybunał (High Court) w Londynie odłożył w środę na późniejszy termin orzeczenie w sprawie ekstradycji Australijczyka Juliana Assange'a, założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Assange jest podejrzewany w Szwecji o przestępstwa seksualne.

Londyński trybunał, który rozpatrywał odwołanie Assange'a od orzeczenia angielskiego sądu pokoju z 24 lutego, zapowiedział wydanie pisemnego orzeczenia w późniejszym terminie, którego nie sprecyzowano.

Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w związku z oskarżeniami dwóch Szwedek, u których mieszkał w sierpniu 2010 roku. Kobiety zarzucają mu napaść seksualną, molestowanie i gwałt; Assange temu zaprzecza. Formalnie Australijczyk nie jest przez szwedzką prokuraturę oskarżony.

Reprezentująca szwedzką prokuraturę Clare Montgomery powiedziała w środę w londyńskim trybunale, że wniosek o ekstradycję jest właściwy i powinien powodować skutki prawne. Argumentowała, że Assange zmusił obie kobiety do seksu "siłą lub podstępem".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekstradycja założyciela WikiLeaks odłożona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.