Erdogan: Turcja dostarczy muzułmańskim Rohingjom 10 ton pomocy

Erdogan: Turcja dostarczy muzułmańskim Rohingjom 10 ton pomocy
(fot. PAP/ EPA / MONIRUL ALAM)
PAP / mp

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że Turcja dostarczy muzułmanom Rohingjom, którzy uciekli z Birmy, 10 ton pomocy humanitarnej. Erdogan rozmawiał dzień wcześniej z faktyczną przywódczynią tego kraju Aung San Suu Kyi.

"Rozmawiałem wczoraj (z birmańską przywódczynią Aung San Suu Kyi). Otworzyli drzwi na nasze wezwanie" - powiedział Erdogan na spotkaniu swojej Partii AKP w Ankarze.
Pomocowa agencja TIKA już przekazuje tonę pomocy do obozów uchodźców. "W drugim etapie będzie 10 tys. ton. Pomoc zostanie rozdana" - zapewnił turecki prezydent.
Z autonomicznego stanu Arakan (Rakhine) na północnym zachodzie Birmy od 25 sierpnia, kiedy rebelianci z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) zaatakowali 30 policyjnych posterunków i bazę wojskową, do Bangladeszu uciekło około 150 tys. ich rodaków. W starciach i kontrofensywie wojska zginęło około 400 ludzi. Walki sprawiły, że co najmniej 250 tys. osób pozbawionych jest niezbędnej pomocy żywnościowej.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził w zeszłym tygodniu poważne zaniepokojenie sytuacją w Birmie i ostrzegł przed katastrofą humanitarną oraz wezwał strony konfliktu do "zachowania umiaru i spokoju".
Rohingjowie, którzy uciekli do Bangladeszu, utrzymują, że wojsko pali ich wioski i zabija członków muzułmańskiej mniejszości, próbując w ten sposób wypędzić ich z Birmy.
Kilkadziesiąt tysięcy osób utknęło przy granicy z Bangladeszem, którego władze oznajmiły, że nie są w stanie przyjąć więcej uchodźców. Sytuacja tych, którzy pozostali w ogarniętej konfliktem części kraju, jest dramatyczna, ponieważ zawieszone zostały dostawy Światowego Programu Żywnościowego (WFP).
Od 2012 roku, kiedy w Arakanie doszło do wybuchu walk między muzułmańskimi Rohingjami a buddyjską ludnością dominującą na południu regionu, około 120 tys. Rohingjów mieszka w obozach dla uchodźców; nie mogą pracować, mają też ograniczoną możliwość przemieszczania się, co skazuje ich na korzystanie z pomocy humanitarnej WFP.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Erdogan: Turcja dostarczy muzułmańskim Rohingjom 10 ton pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.