ETA: "Kraj Basków jest u progu zmian"

ETA: "Kraj Basków jest u progu zmian"
Symbol baskijskiej organizacji terrorystycznej nacjonalistów (fot. wikipedia.pl/Theklan)
PAP / zylka

Trzej zamaskowani członkowie organizacji terrorystycznej nacjonalistów baskijskich ETA ogłosili w sobotę we Francji komunikat swej organizacji zapowiadający, że Kraj Basków "jest u progu okresu zmian".

Baskijski dziennik "Gara" wydawany w Bilbao napisał w niedzielę, że trzej członkowie ETA wystąpili przed dziennikarzami w Ciboure, we Francji, i odczytali komunikat zapowiadający okres ważnych zmian w Kraju Basków.

Pojawili się oni przed dziennikarzami na początku uroczystości ku czci jednego z szefów ETA, Jona Anzy, który zaginął we Francji w kwietniu ub.r. i którego ciało odnaleziono rok później w kostnicy szpitala w Tuluzie. Anza udawał się tam na tajne spotkanie z członkami baskijskiej organizacji terrorystycznej.

W komunikacie ETA zadeklarowała gotowość przezwyciężenia konfliktu na sprawiedliwej i demokratycznej drodze, ostrzega jednak, że "ani Jon, ani reszta poległych w walce nie oddali swego życia po to, aby nadal pozwalać na narzucanie obcej woli".

DEON.PL POLECA

W ciągu ostatnich 50 lat próby wywalczenia z bronią w ręku niepodległości Kraju Basków, które w pierwszym okresie panowania generała Franco były traktowane jako część podziemnej walki z faszystowską dyktaturą, kosztowały życie 850 zabitych przez ETA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ETA: "Kraj Basków jest u progu zmian"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.