Eurogrupa podjęła decyzję ws. Grecji

Eurogrupa podjęła decyzję ws. Grecji
(fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)
PAP / ptt

Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję ws. wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju. Eurogrupa poinformowała, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie.

Przed północą z poniedziałku na wtorek grecki rząd przesłał Komisji Europejskiej, szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

Był to warunek, pod jakim eurogrupa zgodziła się rozpatrzyć wniosek Aten o przedłużenie wygasającego z końcem lutego programu pomocy finansowej dla Grecji o cztery miesiące. Bez niego Grecy byliby odcięci od międzynarodowych kredytów i znaleźliby się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Z komunikatu po wtorkowej telekonferencji ministrów finansów państw strefy euro, podczas której decydowano o kontynuacji pomocy dla Grecji, wynika, że eurogrupa omówiła listę działań, jakie zamierzają realizować władze w Atenach.

DEON.PL POLECA

"Instytucje dostarczyły nam swoje pierwsze oceny, uznając, że lista środków (zaproponowanych przez Greków - PAP) jest na tyle obszerna, że może być punktem wyjścia dla pomyślnego zakończenia przeglądu (działań podjętych w ramach programu pomocowego - PAP)" - napisali ministrowie.

Jak dodali, dlatego zgodzili się przystąpić do krajowych procedur w celu osiągnięcia ostatecznej decyzji ws. przedłużenia do czterech miesięcy obecnego porozumienia. Zgoda parlamentów w tej sprawie potrzebna jest w kilku krajach strefy euro, m.in. w Niemczech.

Ministrowie finansów wezwali Grecję, aby dalej pracowała nad reformami i poszerzyła listę przedstawioną instytucjom reprezentującym pożyczkodawców. To warunek "szybkiego i pomyślnego zakończenia przeglądu", po którym możliwe staną się wypłaty kolejnych rat pomocy finansowej.

Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis i komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici ocenili we wspólnym liście, że są zadowoleni z greckich zobowiązań dotyczących zwalczania oszustw podatkowych i korupcji, ale oczekują szczegółów dotyczących reform w tych i innych obszarach.

Z kolei szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde podkreśliła, że przedstawiony przez Grecję plan reform jest wystarczający, by przedłużyć międzynarodową pomoc dla tego kraju, ale brakuje mu niezbędnych szczegółów. Wśród dziedzin budzących zastrzeżenia wymieniła reformy dotyczące m.in. świadczeń i podatku VAT oraz rynku pracy.

Grecja zapowiada w swoim planie zrewidowanie programu prywatyzacji, ale bez rezygnacji z jego celów. Podtrzymała również cel podniesienia pensji minimalnej, nie podając harmonogramu i wysokości podwyżek. Rząd w Atenach zapowiedział też restrukturyzację systemu fiskalnego i zobowiązał się do poprawy systemu zbierania podatków. Grecja zapewniła, że żadne działania podejmowane w celu poprawy sytuacji obywateli nie odbiją się na budżecie kraju.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podjętymi w ramach eurogrupy do końca kwietnia lista reform przedstawionych przez Grecję ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena przez instytucje realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

W piątek Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Eurogrupa podjęła decyzję ws. Grecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.