Europa pomoże USA w walce z ropą

Europa pomoże USA w walce z ropą
UE wyśle do USA sprzęt służący do powstrzymywania plamy ropy (fot. PAP/EPA/Kate Davison)
PAP / zylka

Europa oferuje Stanom Zjednoczonym pomoc w walce z katastrofalnym wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Komisja Europejska poinformowała w piątek, że na prośbę władz amerykańskich UE wyśle sprzęt, służący do powstrzymywania plamy ropy.

W ramach europejskiego mechanizmu obrony cywilnej Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, a także Norwegia i Europejska Agencja Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA) złożyły już oferty pomocy Amerykanom. KE spodziewa się kolejnych takich propozycji.

W końcu maja Holandia przekazała Stanom Zjednoczonym sprzęt do odsysania ropy. Urządzenia takie oferuje też Hiszpania i EMSA. Rzecznik KE powiedział, że nie ma obecnie informacji, które wskazywałyby na groźbę dotarcia ropy z Zatoki Meksykańskiej do wybrzeży europejskich.

Ropa wycieka do Zatoki Meksykańskiej od 20 kwietnia, kiedy doszło do wybuchu i pożaru na platformie Deepwater Horizon, należącej do BP. Plama ropy rozciąga się wzdłuż wybrzeży Luizjany, Missisipi, Alabamy i Florydy. Według amerykańskich ekspertów rządowych codziennie do morza wycieka od 12 do 19 tysięcy baryłek ropy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europa pomoże USA w walce z ropą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.