Europejczycy coraz bardziej proeuropejscy?

Europejczycy coraz bardziej proeuropejscy?
(fot. Wikimedia Commons)
7 lat temu
PAP / mm

W Unii Europejskiej rosną nastroje proeuropejskie, najsilniej we Francji i Wielkiej Brytanii. Najbardziej euroentuzjastycznym narodem Unii pozostają Polacy. Jedynie Włosi są coraz bardziej eurosceptyczni - wynika z sondażu Pew Research Center.

Jednocześnie Europejczycy skarżą się, że Bruksela ignoruje ich głos i potrzeby oraz jest nieskuteczna.

Waszyngtoński think tank przeprowadził badania w sześciu największych krajach UE: we Francji, w Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz w Grecji. Przebadano ponad 7 tys. osób.

Z sondażu wynika, że w ciągu ostatniego roku nastroje proeuropejskie wzmocniły się we wszystkich badanych społeczeństwach z wyjątkiem włoskiego, gdzie spadek poparcia dla UE jest bardzo znaczący - o 12 punktów procentowych. Analitycy z Pew Research Center zwracają uwagę, że jeśli ta tendencja się utrzyma, Włosi mogą stać się najbardziej eurosceptycznym społeczeństwem UE.

Sympatia dla Unii Europejskiej najsilniej wzrosła we Francji (o 13 pkt proc.), Niemczech (o 6 pkt), a także w Wielkiej Brytanii (o 9 pkt, co może być zaskakujące biorąc pod uwagę duże poparcie dla antyunijnej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) i toczącej się w tym kraju dyskusji o możliwości wyjścia z UE. Według autorów badania, przyczyną brytyjskiego entuzjazmu wobec Unii jest poprawiający się stan krajowej gospodarki.

Najbardziej euroentuzjastycznym narodem Unii pozostają Polacy (72 proc. poparcia); sporo entuzjazmu dla UE jest też w Niemczech (66 proc.), Francji (54 proc.), Wielkiej Brytanii (52 proc.) i Hiszpanii (50 proc.). W Grecji eurosympatyków jest 34 proc. a we Włoszech 46 proc. jednak tylko we Włoszech ich grupa się zmniejsza (w 2012 r. było ich 58 proc.).

Analitycy z Pew Research Centre zwracają uwagę, że Europejczycy są jednocześnie idealistyczni wobec szans oferowanych przez UE i sfrustrowani praktyką jej działania. Większość jest przekonana, że ich głos nie jest słyszany w Brukseli (71 proc.), ich potrzeby nie są rozumiane (65 proc.) a unijna maszyna działa w sposób uciążliwy dla zwykłego obywatela (63 proc.) i do tego nieskutecznie (57 proc.).

Najbardziej niezrozumiani czują się Grecy - 85 proc. twierdzi, że UE nie odpowiada na ich rzeczywiste potrzeby i Włosi, wśród których aż 77 proc. jest takiego zdania. Opinię taką podziela 49 proc. Polaków i jest to najmniejsza grupa spośród badanych społeczeństw.

Stosunkowo słabo w badaniu wypadły główne unijne instytucje. Pozytywną opinię o Parlamencie Europejskim ma 36 proc. badanych Europejczyków; o Komisji Europejskiej - 34 proc. a o Europejskim Banku Centralnym - 30 proc. Najwyższej unijne instytucje oceniają Polacy - także EBC, choć nie jesteśmy jeszcze członkami strefy euro - a najgorzej Grecy i Włosi.

Włosi są też podzieleni, jeśli chodzi o to, czy ich kraj powinien pozostać w strefie euro; 44 proc. z nich chce powrotu do lira, 45 proc. chce pozostać przy euro. W pozostałych przebadanych krajach poparcie dla wspólnej waluty jest silne. Najbardziej jednoznaczni w tym względzie są Niemcy - 72 proc. popiera euro. Za zachowaniem wspólnej waluty jest też 69 proc. Greków, 68 proc. Hiszpanów i 64 proc. Francuzów.

W Wielkiej Brytanii, Włoszech, Polsce i Niemczech osoby o poglądach prawicowych są generalnie bardziej sceptyczne wobec Unii niż osoby o poglądach lewicowych. Odwrotnie sytuacja wygląda w Hiszpanii i Grecji.

Sceptycyzm wobec Unii zwiększają obawy związane ze zjawiskiem imigracji. Większość Włochów, Greków, Francuzów i Brytyjczyków jest za ograniczeniem imigracji do ich krajów; głównie dlatego, że ich zdaniem imigranci się nie asymilują a do tego zabierają im pracę i nadużywają opieki społecznej.

Optymizm, jeśli chodzi o ekonomiczną przyszłość swego własnego kraju, sprzyja pozytywnemu stosunkowi wobec UE. Ponadto młodzi ludzie są generalnie znacznie bardziej proeuropejscy niż ich rodzice i dziadkowie; co również może zaskakiwać, biorąc pod uwagę rekordowo wysoki poziom bezrobocia wśród młodych Europejczyków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Europejczycy coraz bardziej proeuropejscy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.