Filipiny: w powodziach zginęło 66 osób

Filipiny: w powodziach zginęło 66 osób
(fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG)
7 lat temu
PAP / ad

Powodzie, które sparaliżowały w tym tygodniu stolicę Filipin i sąsiednie prowincje, dotknęły ponad 2,6 mln osób i spowodowały śmierć 66 ludzi - poinformowały w sobotę władze. Sytuacja stopniowo się poprawia. Do sprzątania stolicy zmobilizowano tysiące osób.

Powódź zaczęła się w poniedziałek wieczorem. Główne tamy i rzeki w 12-milionowej stołecznej aglomeracji wylały z powodu nieprzerwanych opadów przyniesionych przez monsun, które trwały od niedzieli do środy.

Obecnie poziom wód opada, a mieszkańcom, którzy przez kilka dni byli odcięci od świata, dostarczana jest żywność. Dociera do nich też pomoc lekarska.

W sobotę w centrach ewakuacyjnych przebywało nadal 440 tys. osób. Powodzie dotknęły głównie mieszkańców slumsów.

Władze ogłosiły, że zmobilizują tysiące policjantów, żołnierzy i rezerwistów do sprzątania stolicy po największej powodzi od 2009 roku. Akcja obejmie m.in. Zatokę Manilską, do której z potoków i rzek spłynęły odpady. "Tego nie da się opisać. Są tam góry śmieci" - powiedziała przedstawicielka lokalnych władz odpowiedzialna za wywóz śmieci Corazon Jimenez.

Co roku nad Filipinami w ciągu sezonu monsunowego przechodzi ok. 20 tajfunów. W 2009 r. w wyniku powodzi wywołanej przez tajfun Ketsana zginęły 464 osoby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Filipiny: w powodziach zginęło 66 osób
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Filipiny: w powodziach zginęło 66 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.