Francja: Lewica będzie miała 21 regionów

Francja: Lewica będzie miała 21 regionów
Francja: Lewica będzie miała 21 regionów (Fot. PAP / EPA/ LUCAS DOLEGA )
PAP / ad

Według sondaży exit polls po niedzielnej drugiej turze wyborów regionalnych we Francji lewica będzie kontrolować 21 regionów metropolitarnych. Partia UMP prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego utrzyma się w Alzacji.

Sondaże ośrodka OpinionWay mówią, że lewica na czele z Partią Socjalistyczną (PS) zdobyła w wyborach 54,3 proc. głosów, a rządząca Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) - 36,1 proc. głosów. Trzeci w kolejności nacjonalistyczny Front Narodowy (FN) Jean-Marie Le Pena uzyskał - w świetle wyników tego samego ośrodka - 8,7 proc.

Zgodnie z tymi ocenami lewica będzie kontrolować 21 z 22 regionów metropolitarnych. UMP utrzyma się w bastionie prawicy - Alzacji, choć wydawała się tam zagrożona. Centroprawica zwyciężyła też w jednym z regionów zamorskich Francji, na Reunionie.

Dobry wynik osiągnął także Front Narodowy, który w dwóch regionach - PACA (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) i Nord-Pas-de-Calais uzyskał blisko jedną czwartą głosów.

Przegrana centroprawica otwarcie przyznała się do dotkliwej porażki. Premier Francois Fillon skomentował w niedzielę pierwsze wyniki mówiąc, że "potwierdzają one sukces list lewicowych". "Nie umieliśmy przekonać. (...) Biorę na siebie swoją część odpowiedzialności i będę o tym rozmawiał od jutra rana z prezydentem Republiki (Nicolasem Sarkozym)" - powiedział.

Po ogłoszeniu exit polls wielka radość zapanowała w Partii Socjalistycznej. Szefowa ugrupowania Martine Aubry oceniła, że głosując na lewicę "Francuzi wyrazili swój sprzeciw wobec polityki prezydenta Republiki i rządu".

Według OpinionWay frekwencja w drugiej turze była o 4 proc. wyższa niż w pierwszej i wyniosła 50,5 proc.

Francuzi wyłonili w tych wyborach blisko 1900 lokalnych radnych w 26 metropolitalnych i zamorskich regionach kraju.

Francuskie rady regionów mają znaczne kompetencje. Decydują m.in. o budowie i utrzymaniu publicznych liceów, organizacji transportu regionalnego, zagospodarowaniu przestrzennym oraz wspierają rozwój gospodarczy lokalnej społeczności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: Lewica będzie miała 21 regionów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.