Francja: ok. 40 tys. uczestników manifestacji w Święto Pracy w Paryżu

Francja: ok. 40 tys. uczestników manifestacji w Święto Pracy  w Paryżu
(PAP/EPA/FREDERIC SCHEIBER)
PAP / sz

Około 40 tys. osób wzięło w udział w Paryżu w oficjalnych, organizowanych przez związki zawodowe manifestacjach z okazji Święta Pracy - podały media. Przed ich rozpoczęciem doszło do starć między policją a członkami ruchu "żółtych kamizelek" oraz "czarnymi blokami".

Według centrali związkowej CGT, która była jednym z organizatorów środowych manifestacji, w tej, która odbyła się w Paryżu, uczestniczyło ok. 80 tys. osób. Z kolei ministerstwo spraw wewnętrznych podawało, że według stanu na godz. 14 w manifestacjach w całej Francji brało udział 151 tys. osób, z czego w Paryżu 16 tys.

Jak poinformowała paryska prokuratura, w stolicy Francji w związku z zamieszkami towarzyszącymi oficjalnej, organizowanej przez związki zawodowe manifestacji aresztowano ok. 200 osób, a ponad 12 tys. osób poddano prewencyjnym kontrolom.

Mimo zwiększonej obecności policji nie obyło się bez zamieszek. Według relacji świadków, manifestanci z ruchu "żółtych kamizelek" - którzy co sobotę protestują przeciw polityce gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona - oraz "czarnych bloków" - zamaskowanych, ubranych na czarno anarchistów i członków ugrupowań skrajnej lewicy - próbowali dostać się na czoło oficjalnego pochodu, a policja, aby ich powstrzymać, użyła gazu łzawiącego. Demonstranci odpowiadali obrzucając siły porządkowe butelkami i kamieniami. W starciach co najmniej jedna osoba została ranna w głowę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: ok. 40 tys. uczestników manifestacji w Święto Pracy w Paryżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.